38 rzeczy, których nie wiedzieliście o Kona

1510 39things

Aby uczcić 39. edycje Ironman World Championship, warto przypomnieć  niektóre fakty  o Big Island  i o samym wyścigu.

Myślisz, że wiesz wszystko, co trzeba wiedzieć o największej imprezie triathlonowej na świecie?

Zapoznaj się ze smakołykami  i faktami otaczającymi nasz ulubiony dzień (i tydzień!) w sportach wytrzymałościowych.

 

 

 1. Najdłużej funkcjonujący rekord w historii Mistrzostw Świata jest IRONMAN w maratonie – 2:40:04 ustanowiony w 1989r przez Marka Allena.
 2. Obecna Mistrzyni- Mirinda Carfrae w zeszłym roku kończy rower ze stratą do prowadzącej Danieli Ryf – 14 minut, po czym wyprzedza ją na ostatnich dwóch milach biegu i kończy maraton z czasem 02:50:26 wygrywając całe zawody i ustanawiając rekord trasy.
 3. Najmłodszym finiszerem był 14-letni Rodkey Faust z Rathdrum, Idaho, który ukończył zawody w roku 1982 r z czasem 13:36:17.
 4. Zielona, piaszczysta plaża jest jedną z dwóch zielonych piaszczystych plaż w Stanach Zjednoczonych, a jedną z 4 zielonych piaszczystych plaż na całym świecie! Jej kolor (i nazwa) bierze się z kryształów oliwinu, wypłukanego z z 49 000-letniego żużlowego stożka obok plaży. Inne nazwy tej plaży to Papakolea i plaża Mahana.
 5. W 1979 roku, Lyn Lemaire została pierwszą kobietą, która wzięła udział w Mistrzostwach Świata Ironman. Jej czas 12:55:38 dał jej piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.
 6. Od 1981 sportowcy nie muszą  już przywozić własnego support teamu.
 7. Spam (mielonka, a nie niechciane e-maile) jest bardzo popularny na Hawajach. Więcej spamu jest używana na Hawajach, niż w jakimkolwiek innym stanie USA. Jednym z popularnych lokali z tymi przekąskami jest “Spam Musubi.”
 8. Na tegorocznej liście startowej jest tylko czterech wcześniejszych Mistrzów Świata w Ironamn. Z mężczyzn to -, Frederik Van Lierde (2013) i Sebastian Kienle (2014), a po stronie kobiet tylko Mirinda Carfrae (2010, 2013, 2014) i Leanda Cave (2012). W ubiegłym roku było ich aż siedmiu, w tym Pete Jacobs, Faris Al-Sultan, Craig Alexander i Natascha Badmann, z których wszyscy są obecnie albo “na emeryturze” albo nie byli w stanie ścigać się w tym roku.
 9. Najmniejszy różnica między zwycięzcą a drugim miejsce na Mistrzostwach Świata Ironman to 29 sekund w lutym 1982 roku, kiedy Kathleen McCartney wyprzedziła potykającą się Julie Moss.
 10. Loco Moco to danie, które pochodzi z Hawajów. Składa się z białego ryżu, zmielonej wołowiny, jajka sadzonego z brązowym sosem. Można dodać jeszcze do nich między innymi: chili, boczek, szynkę, mielonkę, Kalua wieprzowinę, kiełbaski portugalskie, teriyaki wołowinie, kurczaka teriyaki, Koryfene, krewetki, ostrygi i inne mięsa.
 11. Pierwsza nagroda pieniężna została po raz pierwszy wręczona w 1986 roku, o wartości 100,000$ – odpowiednik tego, co każdy zwycięzca (mężczyzna i kobieta) otrzymują dziś.
 12. Ananasy są na od dawna symbolem na Hawajach, ale nie pochodzą stamtąd. Ananasy pochodzą z Ameryki Południowej i dostały się na Hawaje poprzez Europie między XVI- XVIII wieku.
 13. Wyścig rozrósł się od 326zawodników w 1981 roku do 850zawodników  w 1982 roku.
 14. Sebastian Kienle wygrał w zeszłym roku i zrobił to zdobywając prowadzenie na rowerze i utrzymując je podczas biegu. Wcześniej dokonał tego Normann Stadler w 2006 roku.
 15. Wpisowe jest dość wysokie, a chętnych nie brakuje, mimo że nie jest to łatwy wyścig. W ubiegłym roku było 1985 finisherów a to daje  93,7% spośród tych którzy wystartowali. (2118 sportowców rozpoczęło wyścig).
 16. Potrójny Mistrz Świata w IRONMAN- Peter Reid, obecnie zajmuje się flota samolotową na zachodnim wybrzeżu Kanady.
 17. Daniela Ryf, jedna z faworytek przed wyścigiem, wygrała swój pierwszy Ironman jako PRO (IRONMAN Szwajcaria) w zeszłym roku, a następnie kontynuowała swą niezwykłą passę, ostatecznie zajmując drugie miejsce w swoim debiucie na Kona. W tym roku, wzmocniła wszystkie trzy dyscypliny i wygrała zarówno Ironman Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata Ironman 70.3.
 18. Tim DeBoom był ostatnim amerykańskim zawodnikiem, który wygrał tytuł IRONMAN Mistrza Świata (2001 i 2002).
 19. Ten rok będzie pierwszym, w którym automatyczne punkty kwalifikacyjne zostały przyznane zawodowcom, którzy zajęli pierwsze miejsce  w któryś  z regionalnych zawodach Ironman na całym świecie. Uważajcie na-Yu Li Shiao, pierwszą PRO reprezentującego Tajwan (po wygranej Ironman Japonia) i Ariane Monticelli, mistrzyni  Ameryki Łacińskiej, które zadebiutują na Big Island w tym roku.
 20. W tym roku, Lew Hollander, 85, będzie najstarszym zawodnikiem, który stanie na linii startu na Dig Me Beach.
 21. Age – groupersi mogą dostać się na Mistrzostwa Świata w Ironman na jeden z czterech sposobów: 1-Kwalifikacyja w jednym z licznych zawodów IM ; 2. Uzyskanie slota przez program Legacy Ironman (która rozpoczęła się w 2012 roku)* ; 3. wygrana w jednej z aukcji eBay a wartość slota oddawana jest na cele charytatywne, lub 4. można zostać zaproszonym jako media lub gość specjalny, takich jak w tym roku, aktor z “Władcy Pierścieni” Sean Astin, brytyjska gwiazda kucharz Gordon Ramsay czy zeszłoroczny olimpijczyk , Apolo Anton Ohno. (* 100 slotów przeznaczone jest dla Ironman Legacy, dla zawodników którzy a). nie brali udziału jeszcze w Kona, b) mają ukończone 12 lub więcej Ironman, w tym co najmniej jeden w poprzednich dwóch latach, oraz c) jest zapisany na przynajmniej jeden start  w roku 2015.)
 22. Uczestnicy zazwyczaj tracą trzy do pięciu procent masy ciała w czasie trwania zawodów. (W tym roku, Gatorade będzie oferował testy oceny potu na Ironman Village.)
 23. W 1989 roku, Mark Allen i Dave Scott stoczyli epicka wojnę, ramię w ramie, znaną w triathlonie w “Iron War.” Oboje są teraz trenerami IRONMAN U. Allen jest obecnie trenerem amerykańskiego zawodnika  PRO Tima O’Donnella.
 24. W sumie 2381 sportowców jest zarejestrowanych na IRONMAN Mistrzostw Świata w 2015 roku, jest to największa w historii liczba zawodników na Ironman World Championship
 25. Tegoroczna lista startowa składa się z 1.717 mężczyzn (72 procent) i 664 zawodniczki (28 procent). To jest największa w historii liczba kobiet i daje to  wzrost o ponad sześć procent w porównaniu do uczestniczek z ubiegłego roku.
 26. Średni wiek w age-grouperach to 43,2; średni wiek wśród zawodników PRO to 33,7. Całkowita średnia wieku wynosi 42,8.
 27. Dla zawodników PRO w puli nagród jest $ 650.000, gdzie każdy zwycięzcą zgarnia $ 120.000.
 28. Ponad 5000 wolontariuszy będzie pomagać zawodnikom.
 29. Dwie znaczące nieobecności wśród zawodników PRO, to mistrz świata  z 2012 Pete Jacobs i była mistrz świata IRONMAN 70.3 Melissa.  Oboje  zmagają  się z kontuzjami. Jacobs po zdobyciu mistrzostwa, zajął 32 pozycję w roku 2013 i nie ukończy wyścigu w zeszłym roku.
 30. Reprezentantka USA – Kyrsten Sinema będzie pierwszą członkinią Kongresu, która weźmie  udział w Mistrzostwach Świata Ironman.
 31. Szef kuchni Gordon Ramsay wraca do Kona w tym roku po uzyskaniu w roku 2013 czasu 14:04:48. Planował wyścigu w zeszłym roku, ale uraz ścięgna Achillesa uniemożliwił mu konkurowanie w 2014 roku. W tym roku ukończył także Ironman 70.3 Lake Stevens.
 32. Stany Zjednoczone są krajem najliczniej reprezentowanym w tym roku (768 zawodników), stanowiąc prawie 32 % wszystkich zarejestrowanych. Największą liczbą pochodzących z Kalifornii (138), Kolorado (54), Hawaje (49), Texas (44) i Nowym Jorku (44).
 33. Australia jest drugim co do większości sportowców – 250, następnie Niemcy (175), Wielkiej Brytanii (148), Kanada (114) i Brazylii (98). Kraje takie jak- Portugalia, Singapur, Norwegii, Estonii i Brazylia maja największy wzrost procentowy w reprezentacji od 2014 r.
 34. Po raz pierwszy od 2005 roku, Linsey Corbin nie będzie rozpoczynała wyścigu. Pięciokrotna zwycięzca IRONMAN, znana ze swojego kowbojskiego kapelusza, miała ciężki rok pod względem zdrowotnymi.
 35. Kanadyjczycy Heather Fuhr i Lori Bowden będą wprowadzeni w tym tygodniu do Ironman Hall of Fame.
 36. W tym roku IRONMAN i Life Time fitness rozpoczął program Woman for Tri. Program poświęcony jest promocji sportu wśród kobiet.
 37. Kailua oznacza “dwa morza” lub “dwa nurty.” Jest to połączenie słów kai (czyli “morze” lub “woda morska”) i “Elui (co oznacza” dwa “). Istnieją dwa miasta na Hawajach o nazwie Kailua. Największe jest po stronie nawietrznej O’ahu, natomiast mniejsze leży po stronie zawietrznej Big Island. Ponieważ w języku hawajskim, “zawietrzna” oznacza “kona” Kailua na Big Island jest również określana jako “Kailua-Kona.
 38. Tematem tegorocznej IRONMAN Mistrzostw Świata jest Onipa’a, co oznacza ​​pozostanie wiernym, elastycznym i stanowczym i jest symbolizowane przez Magali’i Hawaiian Voyaging Canoe.

 

 

Źródło: http://www.ironman.com/triathlon/news/articles/2015/10/37-things-you-didnt-know-about-kona.aspx#axzz3nfItRICB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.