Triathlon

Triathlon to wymagający sport, który sprawdza umiejętności i prędkość sportowca w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Triathlon to ciągły, nieprzerwany wyścig, który rozpoczyna się od pływania (zwykle na otwartej wodzie), po którym następuje jazda na rowerze, a następnie bieg. Istnieją również triathlony terenowe, w których jazda na rowerze i biegi odbywają się w terenie.

Aby wziąć udział w triathlonie, potrzebujesz kombinezonu, gogli, roweru szosowego, kasku, kombinezonu triathlonowego, butów do biegania.

Jak długo trwa triathlon?

Istnieje wiele różnych dystansów triathlonowych, od najkrótszego triathlonu, super sprintu (400 m pływania, 10 km na rowerze i 2,5 km biegu), po Ironman, który ma 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu. Dla tych, którzy naprawdę kochają wyzwania, są też ultra triathlony.

Jak zorganizowany jest sport triathlonowy?

Na poziomie zawodowym istnieją triathlony na krótkich trasach (sprint i standardowy dystans), które są prowadzone przez Międzynarodową Unię Triathlonu (ITU) i co roku mają World Triathlon Series, drugi poziom Pucharu Świata i Puchar Europy. Dla zawodowców długodystansowych jest 70,3 (pół mistrzostw świata) i pełne mistrzostwa świata Ironman, które są organizowane co roku przez World Triathlon Corporation

Amatorzy ścigają się w różnych grupach wiekowych, a jeśli należą do najlepszych w swojej grupie wiekowej, mogą reprezentować swój kraj w międzynarodowych mistrzostwach i zakwalifikować się do Mistrzostw Świata Ironman.

Kiedy zaczął się triathlon? Korzenie triathlonu sięgają wczesnych lat 70. XX wieku, kiedy to San Diego Track Club zachęcał swoich sportowców do trenowania trzech dyscyplin, aby złagodzić rygory treningu na torze. Pierwsza impreza triathlonowa klubu, która odbyła się w 1974 r., obejmowała bieg na 10 km, jazdę na rowerze 8 km i pływanie na 500 m.

Kiedy triathlon pojawił się na igrzyskach olimpijskich? Triathlon po raz pierwszy dotarł na Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku, kiedy Simon Whitfield zdobył złoty medal w wyścigu mężczyzn, a Brigitte McMahon w kobiet. Wyścig olimpijski rozgrywa się na standardowym dystansie (1,5 km pływania, 40 km na rowerze i 10 km biegu), który jest obecnie znany jako dystans olimpijski.