Bieg Granią Tatr 2013

logo

W zeszłą  sobotę odbyła się jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez ultrabiegowych w kraju – BIEG GRANIĄ TATR. O 4 nad ranem na starcie stanęło 250 śmiałków chcących pokonać trasę liczącą blisko 70 km po najpiękniejszych szczytach polskich Tatr i łącznej sumie przewyższeń 5000m i -4900.

Start miał miejsce na Siwej Polanie, skąd sznur zawodników ruszył w kierunku pierwszego punktu kontrolnego znajdującego się w okolicach przy Schronisku na Hali Ornak. Trasa pierwszego etapu liczyła około 26km i wiodła m.in. przez Grzesia, Rakoń, Wołowiec, Starobociański Wierch, Ornak, Przełęcz Iwanicką. Na tym odcinku obowiązywał limit maksymalnego przejścia i wynosił on 6h30min.

Profil BGT

Najszybszy przy Schronisku na hali Ornak był Przemysław Sobczyk z czasem 3:09:40. Blisko 6 minut za liderem przybył jeden z faworytów biegu Marcin Świerc a tuż za nim Salvador Calvo Redondo. Wśród pań pierwsza na punkt kontrolny przybyłą Magda Łączak z czasem 3:49:43. Na drugiej pozycji pojawiła się Anna Figura, a na trzecim miejscu wbiegła Sabina Giełzak.

Po uzupełnieniu płynów i posileniu się na punkcie odżywczym biegacze skierowali się do Schroniska Murowaniec. Drugi etap liczył blisko 17km i wiódł przez m.in. Ciemniak, Krzesanicę, Kopę Kondracką, Kasprowy Wierch. Do Murowańca zawodnicy musieli dotrzeć przed upływem 10h od momentu startu. Na drugim punkcie kontrolny kolejność zarówno wśród panów, jak i pań była taka sam jak punkcie poprzednim.

Od tego momentu do pokonania zostało około 28km. Po drodze zawodnicy musieli jeszcze wspiąć się na Krzyżne i dalej „już prawie” w dół przez Dolinę Pięciu Stawów, Wodogrzmoty Mickiewicza (z ostatnim punktem kontrolnym i limitem 14h od startu), Polanę pod Wołoszynem, Polanę Waksumndzką, Polanę Kopieniec do Kuźnic, gdzie znajdowała się meta tego morderczego wyścigu.

podium PanowieNajszybciej finiszował prowadzący od samego początku Przemysław Sobczyk z nieprawdopodobnym czasem 9h08:29. Na drugim miejscu uplasował się Salvador Calvo Redondo tracąc do zwycięzcy 40 minut, zaś podium uzupełnił Józef Pawlica ze stratą 45 minut.

Klasyfikacja pań nie zmieniła się przez cały bieg i w Kuźnicy na linii mety pierwsza dobiegła Magda Łączak z równie niesamowitym czasem jak u panów  10h38:53, na drugiej pozycji uplasowała się Anna Figura ze stratą 1h04 do zwyciężczyni, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Sabina Giełzak ze stratą około 2h.podium Panie

Warto odnotować, że ten arcytrudny bieg ukończyło 172 zawodników, którzy musieli się zmieścić w limicie 17 godzin od momentu startu.

Sam bieg okazał się wielkim sukcesem Organizatorów i wśród startujących dało się słyszeć same pochlebne opinie na temat organizacji i przebiegu imprezy. W związku z okresem wakacyjnym, a także długim weekendem  na trasie rywalizacji można było spotkać wielu turystów, którzy serdecznie wspierali biegnących śmiałków.

Wszyscy mają nadzieję, że Bieg Granią Tatr będzie imprezą cykliczną i stanie się wizytówką naszych pięknych Tatr.panoramka