Etixx – odżywki nie tylko dla kolarzy TEST

12047694_10206451796470954_1201206884_n

ETIXX – pierwsze skojarzenie to Michał Kwiatkowski, grupa Etixx Quick-Step i kolarstwo, ale naprawdę to firma, która powstała w 2009r., a koncentruje się wokół wsparcia sportowców w zakresie odżywiania na każdym etapie ich przygotowania. Opracowali szeroką gamę zaawansowanych produktów i suplementów diety dostosowanych do potrzeb wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia– na poziomie zawodowym, amatorskim czy rekreacyjnym. Miałam okazje sprawdzić, co kryję się pod tą nazwą i z czego czerpią najlepsi.

Do naszej redakcji trafiły żele, napoje i batony marki Etixx. Ja miałam przyjemność sprawdzić „na własnej skórze” żele, napój izotoniczny i napoje regeneracyjne. Trzy podstawowe dziedziny niezbędne dla sportowców, czyli energia, nawadnianie i regeneracja to obok ciężkich treningów najważniejszy aspekt przygotowań do startu.

Dla mnie polem do testów produktów ETIXX były ostatnie zawody triathlonowe sezonu a jednocześnie jedne z cięższych, w których brałam udział, czyli triathlon na dystansie Ironmana w Malborku (relacja tu). Wiem, że nie powinno się testować nowych rzeczy na zawodach, ale skoro to nie były zawody typu A i nie było czasu na wypróbowanie produktów wcześniej to „raz kozie śmierć”.

malbork_2015_09_06_castle_triathlon_malbork_ironman_2015_0939e_507

Plan zakładał testy przede wszystkim żeli Isostonic i Energy Gel Guarana i Ginseng podczas odcinka rowerowego i biegowego, napoju izotonicznego na rowerze i shake’a regeracyjnego po zawodach.
Rower: Etixx – Etixx Isotonic Energy Gel co 45 min przez pierwsze cztery okrążenia, ETIXX GINSENG & GUARANA ENERGY GEL – też co 45 min ale tylko na dwóch ostatnich kółkach
Bieg – Etixx Isotonic Energy Gel co 30 min przez pierwsze cztery okrążenia, ETIXX GINSENG & GUARANA ENERGY GEL – też co 30 min ale tylko na dwóch ostatnich kółkach
ETIXX ISOTONIC – rozpuszczony do bidonu aero – dwa opakowania35g w 700ml
Etixx Recovery Shake – w ciągu pół godziny po zawodach

11204402_503867709771362_7486291665173849689_n

Testowałam dwa rodzaje żeli Etixx – Etixx Isotonic Energy Gel i ETIXX GINSENG & GUARANA ENERGY GEL. Oba warianty ( izotoniczna limonka i czerwone owoce z wyciągiem z żeń-szenia i guarany) są zapakowane w bardzo poręczne i łatwe do otwierania opakowanie. Jest to ważne podczas jazdy na rowerze, gdzie do otwierania żeli używamy jednej ręki i zębów. Łączy je jeszcze to, że są w miarę rzadkie. Konsystencja umożliwia łatwe wyciśnięcie z opakowania i zjedzenie ich bez popijania.

Żel o smaku limonki – czyli Etixx Isotonic Energy Gel był smaczny, z wyraźnie wyczulaną słodyczą. Mogłam przyjąć ten żel na raz, ponieważ jej wielkość idealnie pasuje na jedna porcję (40g). Wysoka wydajność energetyczna zasługuje również na podkreślenie – jedna mała saszetka dostarcza niemal 100 kcal. To bardzo dobry wynik, jak na tak płynny żel. Dodatkowo zawiera elektrolity, takie jak sód, potas, wapń i magnez, aby uzupełnić straty powstałe wskutek pocenia się oraz utrzymać prawidłową funkcję mięśni. Zawarta w suplemencie witamina C wspiera produkcję energii. Podczas mojego startu w Ironmanie założenie było takie, aby jeść żel co 45min. Niestety bardzo ciężkie warunki pogodowe (niesamowicie silny wiatr) spowodowało, że żele mogłam jeść tylko wtedy, kiedy łagodniał trochę wiatr i mogłam oderwać jedną rękę od kierownicy. Zauważyłam, że po przyjęciu żelu już po 5 minutach czułam jak moc wraca w nogi, ale nie było to szybkie i krótkie uderzenie tylko powolnie narastający wyrzut „energii”. Bardzo miłe zaskoczenie.

12053397_10206451796830963_797345114_n

Drugim testowanym żelem o smaku czerwonych owoców to ETIXX GINSENG & GUARANA ENERGY GEL. Zawiera on różne postaci węglowodanów, które uwalniają energię w różnym czasie, zapewniając tym samym natychmiastową oraz trwałą dostawę energii. Dodatek guarany i zielonej herbaty dostarcza 37, 5 mg naturalnej kofeiny. Dodano również żeńszeń w celu pobudzenia oraz witaminę C, aby wspierać produkcję energii. Pierwszy raz spotkałam się z żelem energetycznym, który zawiera alkohol! I to nie mało, bo niemal 3% objętości! Jest to „wina” etanolu, który posłużył do wyekstrahowania cennych substancji z wyciągu z żeń-szenia i guarany. Żel działa lekko pobudzająco, dostarcza 118 kcal w saszetce 50 g. W smaku jest dość specyficzny -słodko-gorzki, ale można się przyzwyczaić.
Ja mam bardzo wrażliwy żołądek, dlatego bardzo zwracałam uwagę, jak on zareaguje podczas długiego i intensywnego wysiłku. Zwłaszcza obawiałam się większego i „alkoholowego” żelu ETIXX GINSENG & GUARANA. Musze tu przyznać, że żele te bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły i na szczęście na trasie i po zawodach nic niepokojącego się nie działo.

ETIXX ISOTONIC – napój izotoniczny o smaku pomarańczowym. Pierwsze kilometry trasy rowerowej, pierwsze łyki napoju i małe, nie do końca miłe zaskoczenie. Tak słodkiego izotoniku nie piłam nigdy wcześniej. Musiałam czekać do pierwszego punktu z woda, aby móc trochę rozwodnić zawartość bidonu i dopiero wtedy dało się pić. Gdybym rozpuściła w 700ml wody tylko jedną (a nie dwie) saszetkę izotoniku, to miałabym idealny napój. Niestety, ale tylko idealny w smaku, bo przez większe rozcieńczenie przestał być napojem izotonicznym.

RECOVERY SHAKE firmy Etixx jest bogaty w mieszankę izolatu białka serwatkowego, węglowodanów, witamin, minerałów i kreatyny. Białko wspomaga przyrost i utrzymanie masy mięśniowej (np. po treningu/ aktywnościach sportowych), oraz wspomaga regenerację mięśni. Jest to napój o smaku kiwi i maliny, a zrobiony w specjalnym shakerze z mlekiem ma smak lodów malinowych – pychota. Jest ławo rozpuszczalny w wodzie i w mleku, nawet stosując 6 miarek produktu. Sprawdza się świetnie, jako substytut pełnowartościowego posiłku, gdy wieczorem mamy zaplanowany trening a nie chcemy zbytnio odciążać żołądka.

12026688_10206451797150971_646564647_n

fot. Koza

Podsumowanie
Odżywki Etixx wypadły w moim teście bardzo dobrze. Bardzo miło zaskoczyły mnie żele energetyczne i już wiem, że na stałe wejdą do mojego startowego menu. Ale skoro stosują je takie gwiazdy ja Michał Kwiatkowski czy Mikołaj Luft to nie mogło być inaczej. Z czystym sercem mogę je polecić na treningi i zawody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.