Ewa Bugdoł najlepsza w Pucharze Świata w Chinach

Ewa Bugdoł Puchar Świata Weihai 1

Triumf Ewy Bugdoł! W niedzielę, 13 września br., sponsorowana przez RAFAKO S.A. triathlonistka zdobyła pierwsze miejsce w Pucharze Świata w Weihai na dystansie długim ITU (3km pływania/ 80km jazdy rowerem/ 20km biegu). Należąca do klubu WLKS Kmicic Częstochowa triathlonistka do mety dotarła z czasem 4:46:33 zostawiając za sobą Carinę Brechters z Niemiec oraz Caroline Koll z RPA.

Polka idzie w tym sezonie jak burza. Niedawno w Triathlon Stronie Śląskie zdobyła siódme już Mistrzostwo Polski w triathlonie na dystansie długim. Natomiast niedzielny start Ewy Bugdoł nie był jej pierwszym występem w Azji, ponieważ w ubiegłym roku, na tamtejszych Mistrzostwach Świata wywalczyła czwarte miejsce. Z kolei w 2013 roku, w trakcie odbywającego się wówczas Pucharu Świata, stanęła na najwyższym miejscu na podium.

2015 Weihai ITU Long Distance Triathlon Series to zawody triathlonowe organizowane w Weihai – malowniczej chińskiej miejscowości położonej nad Morzem Żółtym w Chinach. Pochodząca z Rud, nieopodal Raciborza, zawodniczka przyznaje, że impreza ta, to wydarzenie na światowym poziomie. – Chińczycy, jak przed rokiem, przywitali mnie bardzo serdecznie. Nie jest to mój pierwszy start w Pucharze Świata, jednak za każdym razem organizacja i atmosfera zawodów są w jak najlepszym porządku. Czas spędzony w Azji wspominam zawsze bardzo pozytywnie – relacjonuje Ewa Bugdoł.

Jak przyznaje polska triathlonistka, pierwszy etap zawodów, czyli pływanie, nie przebiegł zgodnie z jej oczekiwaniami. – Nie jestem zadowolona z odcinka pływackiego, ponieważ straciłam 3 minuty do prowadzącej wówczas Niemki, Cariny Brechters. Dodatkowo płynęliśmy bez pianek, a do pokonania były dwie pętle, mierzące w sumie 3 km – opowiada E. Bugdoł. – Wiedziałam, że będę musiała ciężko pracować na rowerze żeby odrobić straty. Najważniejsze, że moje starania nie poszły na marne, ponieważ na drugiej pętli udało mi się przegonić reprezentantkę Niemiec – dodaje sponsorowana przez RAFAKO S.A. zawodniczka.

W etapie kolarskim do pokonania były cztery odcinki, każdy po 20 km. – Trasa rowerowa okazała się nieco trudniejsza pod względem technicznym. Na każdej pętli znajdował się długi i stromy podjazd, którego pokonanie wymagało większego nakładu sił – powiedziała zawodniczka WLKS Kmicic Częstochowa.

Ewa Bugdoł Puchar Świata Weihai 1
Ostatnia część triathlonu, czyli bieg, składał się z 4 pięciokilometrowych pętli. – W trakcie przemierzania trasy Niemka zaczęła odrabiać straty po rowerze. Po dziesięciu kilometrach udało jej się mnie wyprzedzić, jednak nie dałam za wygraną i przez jakiś czas biegłam zaraz za nią. Pomimo, iż starała się podkręcać tempo, ja ciągle dotrzymywałam jej kroku. W rezultacie, na podbiegu zaatakowałam i zostawiłam przeciwniczkę w tyle. Do mety dotarłam jako pierwsza z czasem 4:46:33 oraz z dwuminutową przewagą nad Brechters. Trzecie miejsce przypadło Caroline Koll z RPA – opisuje wielokrotna Mistrzyni Polski w triathlonie na dystansie długim.

Tak owocna końcówka sezonu, to z pewnością marzenie niejednego sportowca. Sama zdobywczyni Pucharu Świata przyznaje, że osiągnęła jeden ze swoich ważniejszych planów triathlonowych 2015 roku. – Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać te zawody. Jestem dumna, że udało mi się zrealizować swój cel. Teraz chwila wytchnienia i już za trzy tygodnie Ironman 70,3 Gurye w Korei Południowej – opowiada E. Bugdoł, zwyciężczyni Pucharu Świata w Weihai.
* * *

Autor tekstu: Magdalena Matusik, Adventure Media
Zdjęcia: Archiwum Facebook Ewa Bugdol Blog
Podpis zdjęć: Ewa Bugdoł Puchar Świata w Weihai w Chinach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.