Garmin Fenix3 Saphire kobiecym okiem [test]

Feniks3_9

Garmin Fenix3 Saphire to moim zdaniem, mercedes wśród zegarków sportowych. Mój zegarek, którego używałam dotychczas ma bardzo okrojone opcje. Natomiast Fenix3 ma ich tyle, że zastanawiałam się, czy zdążę wszystkie przetestować :-).

Wygląd

Pierwsze wrażenie to przede wszystkim wygląd zegarka. Jest po prostu ładny. Na mój użytek trafił czarny model z plastikowym paskiem.

Jak nazwa wskazuje, zegarek posiada szafirowe szkło. Szafir (syntetyczny) uznany jest zaraz po diamencie najtrwalszym minerałem naturalnym (wg tzw. skali Mohsa). Jest odporny na zarysowania, to świetna sprawa, bo ileż razy bowiem zdarza się na trasie przewrócić, uderzyć zegarkiem w kamień, wystający korzeń, itp. zwłaszcza podczas biegów górskich.

Dodatkowym atutem szafiru jest optyczna przejrzystość. Dzięki temu możemy cieszyć się bardzo dobrą czytelnością tarczy zegarka, nawet w pełnym słońcu.

Fenix3 Saphire jest dosyć duży, waży 85 g, przekątna wyświetlacza to 3,4 cm, natomiast wymiary zegarka to 5 cm x 5cm, grubość ok. 1,5 cm. Na damskiej, szczupłej ręce wygląda jakby był trochę za duży. Testowałam go wiosną, kiedy jeszcze nosi się długi rękaw, a więc nie przeszkadzał podczas biegu, jednak gdy założyłam go na 35 km wybieganie na rękę bez rękawa, odczuwałam dość mocno obecność dużej tarczy na przegubie ręki. Ale jest na to sposób: wtedy koniecznie należy nałożyć cienką frotkę na rękę i na nią dopiero zegarek.

W pudełku do zegarka dołączone są:

– pasek do pomiaru tętna – wygodny, nic nie obciera w trakcie używania, ma bardzo dobre zapięcie,

– ładowarka sieciowa – kabel USB wyposażony jest w podstawkę, do której wpinamy zegarek,

– kabel do komputera,

– bransoleta ze stali nierdzewnej jeśli chcemy ją wymienić zamiast standardowej,

– zestaw śrubokrętów do mocowania paska i bransolety.

Obsługa i użytkowanie

Obsługa zegarka od samego początku nie sprawia żadnych problemów. Intuicyjnie wiedziałam, które przyciski do czego służą. Lubię proste rozwiązania, gdyż zawsze się spieszę i nie mam czasu na wczytywanie się w instrukcję obsługi, aczkolwiek łatwo ją znaleźć w internecie i to w języku polskim.

Na samym początku zaczęłam się “bawić” w ustawieniach użytkownika. Zaskoczyły mnie kolory na wyświetlaczu, dowolnie można sobie je wybierać, w zależności, jaki mamy humor :-). Można również wybrać jaką opcję zegarka chcemy widzieć: analogową (ze wskazówkami) cyfrową, a także wygląd wskazówek, sekundnika, cyfr.

Noszę zegarek na co dzień, więc dla mnie jego wygląd jest istotny. Mimo sporych wymiarów jak na kobiecą rękę, bardzo pasuje mi do mojego sportowego stylu ubierania się. Zegarek prezentuje się elegancko.

Podstawowe funkcje

Fenix3 Saphire to prawdziwa maszyna. Funkcji jest tu tyle, że miesiąc to zbyt mało, żeby wszystko dokładnie przetestować.

Zegarek przeznaczony jest nie tylko do biegania, można ustawić w nim takie aktywności jak triathlon, narciarstwo (biegowe, zjazdowe), pływanie (również na basenie). Wyszukiwanie satelitów trwa kilka sekund, co jest bardzo komfortowe. Wytrzymałość baterii może zadowolić zwłaszcza biegaczy ultra – od 20 do 50 godzin w trybie przy włączonym GPS, a do 6 tygodni w trybie zegarka. Ten model jest wyposażony w kompas, termometr, barometr, dostarcza również informacje o nadchodzących burzach, co jest bardzo istotne dla biegaczy.

Podczas treningu na ekranie zegarka wyświetla się mapa, strefy tętna, kalorie, informacje o wzniesieniach, w zależności jak ustawimy sobie opcje wyświetlania. Dane można konfigurować, np. ustalić ilość informacji, ich układ na wyświetlaczu czy ilość ekranów danych. Ustawić możemy też alerty pomagające np. utrzymać założone tempo czy tętno.

Jeśli chodzi o trening, to mamy w zegarku interwały, bieg na dystans, na tempo, ściganie się z własną aktywnością lub wirtualnego partnera.

Nie spotkałam się jeszcze w zegarkach z metronomem. Tutaj jest. Ta funkcja pozwala utrzymać odpowiedni rytm biegu i założoną kadencję.

Po treningu wyświetla się informacja o czasie regeneracji czy pułapie tlenowym, a jeżeli śpimy w zegarku, rozpoznaje sen i jego fazy.

Fenix3 Saphire może łączyć się z telefonem, odbierać wiadomości, sterować muzyką, sprawdzać prognozę pogody. Ma naprawdę tak dużo funkcji, że z powodzeniem można go nazwać “smartwatchem”.

Zegarek cały czas monituje naszą aktywność: zlicza kroki, a w momencie gdy zbyt długo się nie ruszamy, przypomina nam o tym komunikatem: Rusz się!

Moja ocena: super sprzęt!

Garmin Fenix3 Saphire to świetny zegarek dla każdego zawodnika. Wart zainteresowania, zwłaszcza, jeśli biegamy biegi ultra (wytrzymała bateria). Ma wiele przydatnych funkcji, a obsługa jest łatwa i intuicyjna. Podczas używania nie miałam z nim żadnych problemów.

Tekst: Elżbieta Cieśla – Biegające Małżeństwo

One Response to Garmin Fenix3 Saphire kobiecym okiem [test]

  1. Bardzo ładnie ten model Garmina wygląda na Twoje ręce. Faktycznie, mercedes wśród zegarków. Dobry model oferujący porządny zestaw funkcji, które są przydatne m.in. w trakcie biegania, siłowni czy wielu innych treningów 😉 Pozdrawiam biegowo, Kamil

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.