GYROKINESIS® – nowatorska metoda pracy z ciałem.

Szanowni czytelnicy i triathloniści, chcę Was zapoznać z nowatorską metodą treningową GYROKINESIS®, która jest częścią GYROTONIC EXPANSION SYSTEM®. Kilka miesięcy temu, dzięki Annie Achimowicz z Centrum Medycyny Tańca w Warszawie miałam okazję uczestniczyć w zajęciach GYROKINESIS®.
W latach 70–tych XX wieku Juliu Horvath, twórca metody GYROKINESIS® zapoczątkował rozważania na temat analizy struktury ruchowej, które zaowocowały rozwojem nowatorskiego myślenia o ruchu i jego wielowymiarowości. Obecnie na całym świecie oraz już w Polsce można znaleźć amatorów nowatorskiego treningu GYROKINESIS®. Jest on traktowany jako profilaktyka urazów oraz trening wspomagający.

Co to jest metoda GYROKINESIS®

GYROKINESIS 3Pierwszy poziom metodologii GYROTONIC®, GYROKINESIS®, jest bazą metodologii Juliu Horvath’a. Juliu Horvath, z pochodzenia węgro-niemiec, atleta i tancerz baletowy, po zakończeniu kariery, cierpiał z powodu stanów przeciążeniowych. Narodziła się wówczas potrzeba pomocy sobie i ułatwienia codziennych funkcji ruchowych.

Po długich analizach wielu systemów treningowych i metod pracy z ciałem, stworzył metodologia opartą o spiralę i płynny ruch cyrkuliczny. Metoda pracuje z całym ciałem poprzez siedem naturalnych elementów ruchu kręgosłupa: do przodu, do tyłu, lewa strona, prawa strona, lewostronny skręt, prawostronny skręt i okrężny. System segmentarnie i delikatnie pracuje nad stawami i mięśniami poprzez rytmiczne powtarzalne ćwiczenia.

GYROKINESIS to sekwencje ćwiczeń składające się z narastających, okrężnych ruchów, które płyną razem w rytmicznych powtórzeniach, bez spięć izometrycznych, z odpowiednim oddechem. Poruszamy się gładko i harmonijnie, wykonywanie ćwiczeń wygląda i może przypominać taniec niż tradycyjny trening. Każdy ruch przepływa do następnego, dzięki czemu stawy, przechodzą przez naturalny zakres ruchu bez wstrząsów lub kompresji. Te starannie wykonane sekwencje przyczyniają się do zwiększenia równowagi, sprawności, siły i elastyczności.
GYROKINESIS 1Zajęcia trwają 60 lub 90 minut.

Praktykuje się je w grupie lub jako trening personalny pod kierunkiem certyfikowanego trenera. Rozpoczynają się na krześle z delikatnym kolejności rozgrzać, aby obudzić zmysły i pobudzają układ nerwowy. Po tym następuje szereg płynnych ruchów od miednicy, których celem jest zwiększenie zakresu ruchu, zbadanie sprawności przygotowanie ciała do bardziej złożonej pracy.

Kolejny etap to ćwiczenia na podłodze. Rozszerzają się one na ruchy kręgosłupa, stopniowo dodając bardziej złożone sekwencje, zawierające więcej ruchów bioder, ramion, rąk i stóp. We wszystkich ruchach nacisk położony jest na kręgosłup, w celu uruchomienia całego łańcucha mięśniowego. Dodatkowo odpowiednie rytmy oddechowe stymulują układ nerwowy, otwierają łańcuchy przepływu energii, pomagają usprawnić pracę całego organizmu.

Bardziej zaawansowane lekcje dodają trening wzmacniający, ale aby ciało zaczęło pracować siłowo, najpierw musimy je przygotować, a to osiągniemy na lekcjach podstawowych.

Metoda GYROKINESIS® jest bardzo elastyczna i może być stosowana do potrzeb każdego. Zachęcam do zapoznania się z metodą całego ciała, gdyż kluczem do sukcesu jest optymalizacja pracy całego organizmu.

Treningi GYROKINESIS®
Anna Achimowicz, Centrum Medycyny Tańca w Warszawie
tel. +48501797491
email: Achimowicz.anna@gmail.com

One Response to GYROKINESIS® – nowatorska metoda pracy z ciałem.

  1. Jozef pisze:

    Przeczytałem o tym w Angorze. Zainteresowało mnie to. Czy mogę gdzieś znaleźć instruktaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.