Historia triathlonu

Co to jest triathlon? Gdybyś zrobił listę najbardziej intensywnych i najtrudniejszych sportów na świecie, to triathlon z pewnością znalazłby się na tej liście. Triathlon to zawody polegające na nieustannych i wytrwałych zawodach wytrzymałościowych. Oznacza to, że triathlon to po prostu wielopoziomowe zawody, które zwykle obejmują zawody w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Jest to sport indywidualny, w którym zawodnicy rywalizują najdłużej. Ten sport, wywodzący się z Francji na początku lat dwudziestych XX wieku, jest z pewnością wyjątkowy. Sport zmusza zawodników do bycia w jak najlepszej formie; podczas gdy ich wytrwałość i wytrwałość zostaną doprowadzone do skrajności.

Historia.

Triathlon rozpoczął się we Francji w latach dwudziestych XX wieku, ale został nazwany „Les trois sports”, co oznacza „Trzy sporty”. Wyścig wymagał od zawodników przekroczenia kanału Marne, ukończenia jazdy rowerem na 12 km i pokonania biegu na 1200 metrów. Chociaż sport gościł już we Francji, 1974 był oficjalną datą narodzin współczesnego triathlonu. Tego dnia odbył się Mission Bay Triathlon, w którym wzięło udział 46 osób. Gdy sport ten zaczął zyskiwać rozgłos w późnych latach siedemdziesiątych, Hawaje zyskały popularność na świecie, w którym w 1978 roku odbył się Hawaii Ironman Triathlon. W 1982 roku ABC transmitowało Hawaii Ironman Triathlon, w którym uczestniczyło 600 osób. W 2006 roku liczba ta wzrosła drastycznie do 3000. Triathlon po raz pierwszy pojawił się na igrzyskach olimpijskich w 2000 roku. Wydarzenia te zapoczątkowały rewolucję w triathlonie, która z roku na rok rośnie.

Odległości wyścigowe.

Jak wspomniano, triathlon jest podzielony na wiele formatów wyścigów. Najpopularniejszym jest wyścig sprinterski. Bieg sprinterski wymaga od uczestników przepłynięcia 750 metrów, przejechania 20 kilometrów i biegu na 5 kilometrów. Ten wyścig jest idealny dla początkujących, ponieważ wymaga mniej energicznego treningu i znajomości. Następny jest triathlon olimpijski, potocznie zwany wyścigiem międzynarodowym. Wyścig międzynarodowy jest ponad dwukrotnie dłuższy niż wyścig sprinterski, ale nadal można go nazwać „krótką trasą”. Jako uzupełnienie biegu sprinterskiego, zawodnicy muszą przepłynąć 1,5 kilometra, przejechać 40 kilometrów i przebiec 10 kilometrów. Niemniej jednak nadal istnieją wyścigi, które przekraczają wymagania olimpijskie. Pierwszy to wyścig Half-Ironman. Zawodnicy biorący udział w wyścigu Half-Ironman muszą przepłynąć 1,93 kilometra, przejechać 90 kilometrów i przebiec 21,09 kilometrów. Ten wyścig wydaje się na tyle wyczerpujący i żmudny, że może być połową innego wyścigu. Najbardziej intensywnym „obecnym” wyścigiem triathlonowym jest Ironman Triathlon. Iron Man Triathlon składa się z 3,86 kilometra pływania, 180-kilometrowego dystansu rowerowego i 42,2-kilometrowego dystansu maratońskiego.