Jakie zatrzaski? Czy jest alternatywa dla “espedów”?

Pedały uniwersalne

W poszukiwaniu optymalnego zestawu na rowerze często zachodzę w głowę czy modyfikowałem już wszystko. Rama, koła, napęd oraz inne części…w sumie wymieniałem już wszystkie części…a właściwie tak mi się wydawało. Otóż od lat przywiązany jestem do pedałów jednego producenta, tego z Japonii, w opinii wielu jedynego słusznego. Ale czy rzeczywiście nie ma alternatywy?

Opcji na rynku jest wbrew pozorom wiele, dotyczy to nie tylko pedałów szosowych, ale także i górskich. Przyjęło się nawet mówić, że jeździmy w „espedach”, jednak nie wszyscy w tak oczywisty sposób hołdują Japończykom. Spróbujmy się przyjrzeć różnym rozwiązaniom i zastanowić się nad ich zaletami i wadami.

Pedały szosowe

Wśród producentów pedałów szosowych mamy do wyboru wiele opcji ale zawodowy peleton upodobał sobie właściwie tylko 3 rozwiązania. Reszta jest na marginesie albo w ogóle niej jest używana przez zawodowców i ambitnych amatorów.

Zestawy pedałów i butów szosowych

Po pierwsze Shimano SPD-SL – system sprawdzony przez lata zarówno przez zawodowców, jak i miliony amatorów. Można wybrać sobie opcję systemu w zależności od zasobności portfela, w zasadzie główna różnica w pedałach oferowanych w grupach osprzętowych Shimano to waga i materiał z którego wyprodukowano dany model. Japońskie zatrzaski rzadko zawodzą, są w gruncie rzeczy bezobsługowe i długowieczne. Posiadają regulację sprężyny zatrzasku, także początkujący szosowiec będzie z pewnością czuł się bardziej komfortowo musząc wykonać niewielki ruch stopą by wypiąć się pedałów. Ponadto producent oferuje trzy rodzaje bloków przytwierdzanych do butów (które powinny posiadać standardowe nawiercenia w trzech miejscach). Bloki poza kolorami różnią się wielkością luzu po wpięciu do pedałów. To dodatkowo ułatwia wybór zestawu dla początkujących (wraz z odpowiednimi nastawami sprężyn) jaki i zaawansowanych kolarzy. Używając właśnie tego rozwiązania od lat nie stwierdziłem żadnych jego wad, choć początkujący mogą narzekać, że wpinanie jest tylko jednostronne.

Po drugie Look Keo – system zbliżony konstrukcją do Shimano, chętnie wybierany przez profesjonalistów. Bloki są nieco mniejsze od japońskich, ale mocowane w te same gniazda (trzy). Look także oferuje mnogość opcji od podstawowych modeli aż po takie w większości wykonane z włókna węglowego. Look Keo

Ponadto mamy do wyboru także różne rodzaje bloków i co ciekawe producent zadbał także o nakładkę, która chroni bloki przed ścieraniem się i uszkodzeniami podczas chodzenia. System Keo ma bardzo dobrą opinię wśród użytkowników, także wśród moich kolegów kolarzy, nie słyszałem by ktokolwiek na nie narzekał. Tu także wpinamy się po jednej stronie pedałów.

Po trzecie Speedplay – system odmienny od dwóch powyższych. Pedał jest zminimalizowany, a bloki montowane na butach są dla nich gniazdem. Największa różnica w stosunku do Shimano i Look’a to możliwość wpinania się po obu stronach pedałów. Przyspiesza to wpinanie się oraz wydaje się być nieco bezpieczniejsze niż w pozostałych opisywanych systemach. Speedplay wymaga butów, które posiadają czterech gniazd do montowania bloków, ich cena jednak nie będzie różniła się od butów z trzema gniazdami, nie ma to także żadnego wpływu na właściwości butów. Także w tym systemie mamy mnogi wybór pedałów i bloków. To co moim zdaniem ponadto przemawia na korzyść systemu Speedplay’a to fakt, że bloki są wykonane tak, że trudno jest je szybko zetrzeć (maja elementy metalowe w kluczowych miejscach). Rozwiązanie to zbiera coraz większą rzeszę fanów.

Pedały górskie/uniwersalne

System Shimano SPD jest tym najbardziej rozpowszechnionym. Stosowany przede wszystkim w rowerach górskich, ma również użytkowników wśród rowerzystów xtrmiejskich oraz szosowych (to ci, którzy nie chcą kupować dwóch par butów mając dwa rodzaje rowerów). Spójrzmy zatem jak mają się inne produkty w porównaniu do zatrzasków Shimano.

Shimano SPD – zatrzaski używane we wszystkich typach kolarstwa (no może poza torem). Pedały można zapiąć dwustronnie. Poza modelami klasycznymi w ostatnim czasie dostępne są także pedały z platformą i zatrzaskiem używane chętnie przez miłośników np. enduro. Wszystkie typy i modele pedałów Shimano SPD posiadają regulację sprężyny, poszczególne modele różnią się wagą i materiałami, z których są wykonane. Dostępne są dwa rodzaje bloków – wypinane ruchem pięty na zewnątrz, a także takie które można wypiąć ruszając piętą w obie strony (do wewnątrz i na zewnątrz roweru). Wadą jest możliwość zabłocenia zatrzasków, choć to raczej rzadkość.

Crank Brothers Eggbeaters – produkt legendarny, prosty w swojej konstrukcji i jak sama nazwa wskazuje, wyglądem zbliżony do końcówek miksera służących do ubijania jajek 🙂 Crank Brothers EggBeaterNa próżno szukać regulacji sprężyny w tym rozwiązaniu, ale producent zapewnia, że nie jest konieczna. Ponadto but możemy wpiąć w pedał aż w czterech położeniach (to bardzo ułatwia ich użytkowanie). Popularne „ubijaki” są kompletnie otwartą konstrukcją przez co nie znam mocarza, który by je zakleił błotem tak by później mieć problem z wpięciem. Pod tym względem górują one nad produktami Shimano i pokrewnymi do „Japończyków” konstrukcjami. Wybrać możemy spośród kilku modeli, które różnią się wagą i materiałami, warto jednak wspomnieć, że już podstawowy model jest świetnie wykonany.

Podsumowując, macie do wyboru zarówno na szosie, jak i w modelach górsko-uniwersalnych sporo produktów. Mnogość konfiguracji zestawu „pedały + bloki” sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Użytkownicy każdego typu pedałów z pewnością będą zachwalać bliższe im rozwiązanie, ale w gruncie rzeczy ciężko jest popełnić w tej materii zasadniczy błąd.

Pedały uniwersalne

Jedyny jaki mi przychodzi do głowy to taki, że w ogóle można zrezygnować z zatrzasków, ale na temat wyższości jeżdżenia w popularnie nazywanych „espedach” nad pedałami zwykłymi (platformowymi) można dyskutować godzinami, zdanie autora jest w tej materii jednak jednoznaczne – jeśli pedały to tylko zatrzaskowe, koniec kropka.

2 Responses to Jakie zatrzaski? Czy jest alternatywa dla “espedów”?

  1. Rich pisze:

    Warto było wspomnieć o Keywin.

  2. Rich pisze:

    Bardzo wartościowy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.