LaboSport – synonim sukcesu

GIT_1 (1981)

LaboSport to marka, którą kojarzą już niemal wszyscy w świecie sportu – szczególnie w triathlonie. Przygotowanie treningów, organizacja imprez. Słynny cykl Garmin Iron Triathlon to ich dzieło. Filip Szołowski i Marcin Florek – to oni są głównymi kierownikami “zamieszania”.  Zgodzili się opowiedzieć, jak to jest trenować, szkolić i organizować duże imprezy.

TRI-fun.pl: Skąd wziął się pomysł na Garmin Iron Triathlon 2013, czyli cykl czterech ćwiartek Ironmana ? Jak to się zaczęło?

Marcin Florek: Obserwacja i własne doświadczenia. Ja swoją karierę zawodniczą zakończyłem w 2007 roku, a Filip w 2011. Każdy z nas – czy to jako reprezentant kadry, czy w klubowych barwach- startował w ponad 150 zawodach, w tym ponad 30 za granicą. Odchodząc od wyczynowego uprawiania triathlonu nie chcieliśmy się z nim jednak rozstawać. Chcieliśmy nasze zawodnicze obserwacje, tego jak poza granicami kraju organizuje się zawody, przenieść na grunt Polski. No i znaleźliśmy lukę właśnie w postaci dystansu 1/4 Ironmana.  GIT_foto_malowanie_trasy

Filip Szołowski: Przygotowując się do dystansu olimpijskiego, na dwa lub trzy tygodnie przed startem robiłem zwykle „przetarcie” na dystansie o połowę krótszym. W ostatnim roku swojej zawodniczej kariery podjąłem decyzję o wystartowaniu w Mistrzostwach Polski w Triathlonie na dystansie długim w Suszu, w których z czasem 4:11:24  wywalczyłem brązowy medal. Metodę startu na połowę krótszym dystansie niż docelowy, chciałem zastosować również i przed tymi właśnie zawodami. Nie jest to mój wymysł, a taki cykl treningowy stosują najlepsi zawodnicy na świecie. W 2011 roku przed Suszem zabrakło mi jednak w kalendarzu zawodów dystansu olimpijskiego, na którym mógłbym zrobić „dobry trening”. Tym bardziej zabrakło mi zawodów bez draftingu. Wpadłem na pomysł, że sam zorganizuje sobie „zawody” i na 2 tygodnie przed docelową imprezą, zrobiłem samodzielnie dystans 1/4 Ironmana na własne potrzeby.

Marcin Florek: W podobny sposób zalecamy naszym zawodnikom, aby taki start kontrolny wykonywali na 2-3 tygodnie przed głównym startem.

TF: Skąd zapotrzebowanie na tego typu imprezy?

Marcin Florek:  Zapotrzebowanie rośnie, ponieważ ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że triathlon nie jest wcale taki ciężki, że da się go pokonać i że nie trzeba być profesjonalistą, aby zmierzyć się nawet z dystansem Ironman.

Filip Szołowski: Poza tym, mamy boom na triathlon i to jest bardzo pozytywna „moda”. Ludzie chcą być fit, chcą zdrowo żyć, chcą rywalizować z innymi.

TF: Kiedy zaczynacie przygotowania do kolejnego sezonu?

Filip Szołowski: Tak naprawdę pracę nad sezonem 2014 rozpoczęliśmy już dzień po zakończeniu pierwszej tegorocznej imprezy. Teraz jest to okres ustalania szczegółów z miastami, sponsorami i partnerami.

Marcin Florek: Już teraz możemy powiedzieć, że rejestracja do cyklu Garmin Iron Triathlon 2014 rusza 2 stycznia.

GIT_foto_medale_git2013_2

TF: Jak godzicie obowiązki rodzinne i trenerskie?

Marcin Florek: Triathlon towarzyszył mi i Filipowi tak naprawdę od 1997 roku, kiedy poznaliśmy się na zawodach w Suszu i właśnie tam po raz pierwszy ścigaliśmy się ze sobą. Następnie przez wiele lat trenowaliśmy wyczynowo ten sport, jeździliśmy na obozy i zawody po całym świecie. Nasze rodziny przyzwyczaiły się już do tego, że triathlon jest dla nas czymś ważnym i że bez niego ciężko żyć. Dlatego nie mamy problemu z pogodzeniem obowiązków rodzinnych z naszą pasją, która od jakiegoś czasu stała się też naszą pracą.

TF: Garmin Iron Triathlon to bardzo wysoki poziom organizacyjny i współudział sponsorski – jak do tego doszliście, skąd czerpaliście inspiracje?

Filip Szołowski: Pierwszy triathlon na dystansie ¼ Ironmana został rozegrany w Malborku w 2012 roku, gdzie wspólnie z Marcinem Waniewskim udało nam się zrobić triathlon na naprawdę wysokim poziomie. Ale tak naprawdę zamysł cyklu powstał dużo wcześniej przed pierwszą „ćwiartką”.  Już wtedy mieliśmy koncepcję Ironmana na raty, który miałby się odbyć w różnych miastach Polski. Najtrudniejsze w tym wszystkim było przekonanie miast do naszego pomysłu, ale udało się i efekt końcowy można było zobaczyć w tym roku.

Marcin Florek: Po tym sezonie mogę stwierdzić, że to był dobry krok. Ludzie potrzebują takiego dystansu i potrzebują takiego typu imprez, w których dobra organizacja jest połączona z wysokim poziomem sportowym oraz rywalizacją w grupach wiekowych. Przypomnę tylko, że zawody w Malborku, były pierwszymi w Polsce, na których obowiązywały kategorie wiekowe co 5 lat.

TF: Jak wygląda Wasz dzień w trakcie sezonu?

Zależy czy jesteśmy przed czy po zawodach. Np.  na kilka dni przed imprezą i kilka dni po imprezie pracujemy nawet po 20 godzin dziennie. W tym roku co prawda nie startowaliśmy jako zawodnicy, ale też mieliśmy swojego Ironmana na raty…

TF: Plany na 2014 (nie tylko organizacyjne, ale może i startowe, trenerskie?)

Filip Szołowski: W sezonie 2014 oprócz ¼ Ironmana chcemy wprowadzić drugi dystans, który będzie o połowę krótszy. Nadrzędnym celem jest zachęcenie do triathlonu osób, dla których ćwiartka jest zbyt długim dystansem.

Marcin Florek: Poza GIT organizowaliśmy także Elemental Triathlon Olsztyn, do którego zaprosiliśmy rekordzistę świata na dystansie Ironman – Andreasa Raelerta. W tym roku również chcielibyśmy zaskoczyć zawodników nową gwiazdą światowego formatu, która pojawi się w Olsztynie oraz rozwijać tą imprezę, która według nas jest świetnym momentem na rozpoczęcie sezonu triathlonowego w Polsce. Pod względem trenerskim chcielibyśmy, aby nasi zawodnicy wciąż się rozwijali. W Herbalife Trathlon Gdynia 2013, 29 naszych podopiecznych poprawiło swoje życiówki – mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej!

TF: Dziękuję za wywiad i życzę sukcesów – zarówno trenerskich, jak i organizacyjnych!

GIT_foto_medale_git2013

Strona internetowa http://www.labosport.pl/ oraz fanpage http://www.facebook.com/labosport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.