Pływać szybko i ekonomicznie…Ile czasu potrzebuję?

www.plywamy.net

Każdy chciałby pływać szybko i ekonomicznie na krótkich lub/i długich dystansach. Każdy chciałby uzyskać wymienione umiejętności w bardzo krótkim czasie i  jak najmniejszym kosztem czasowym oraz wysiłkowym. Jak to wygląda w praktyce? Ile czasu to zajmuje i na co się trzeba nastawić rozpoczynając przygodę z nauką lub doskonaleniem pływania pod TRI?

 

Oto praktyczne porady na co musisz być gotowy lub gotowa jeśli zamierzasz popracować nad swoim pływaniem, by móc pływać szybko:

 • Wszystko wymaga czasu, zaangażowania, regularności. To wymogi układów nerwowego, mięśniowego oraz sercowo-naczyniowego, czyli naszego ciała – pamiętaj umysł uczy się szybko, ale ciało wymaga treningu, treningu i treningu.
 • Nie da się nauczyć szybko i ekonomicznie pływać “w weekend”. Nauczyć można się czegoś szybko, lecz doprowadzenie tego do płynności i swobody bez potrzeby kontrolowania wymaga treningu i czasu.
 • Warto zainwestować w sprawdzonego i polecanego trenera lub instruktora – zaoszczędzi Ci to sporo czasu i frustracji.
 • Pierwsze kroki, aby pływać szybko to praca nad techniką, dopiero później przechodzi się do treningu szybkości i wytrzymałości. Pomijając ten krok w pewnym momencie możesz uderzyć w szklany sufit lub nabawić się kontuzji.
 • Jeśli doskonalisz pływanie to każda korekta techniki może wpłynąć na początkowe zwolnienie pływania i pogorszenie czasów.
 • Bądź cierpliwy/cierpliwa i trenuj z pełnym zaangażowaniem.
  nawigacja1
 • Jeśli nie masz za sobą przeszłości jako zawodnik z pływania to zapomnij o treningach na ich poziomie, zacznij od podstaw. Trening żeby był efektywny musi być dopasowany do Ciebie, a były zawodnik, nawet po długiej przerwie, zawsze będzie miał przewagę, bo jako dziecko wypływał tysiące kilometrów i spędził w wodzie tysiące godzin.
  Pływanie jest bardzo wymagającym technicznie sportem. Tu każde błędne ułożenie ciała lub ruch pod złym kątem znacząco wpływa na ekonomikę, szybkość, obciążenie.
 • Każdy startuje z innego poziomu koordynacji, sprawności, każdy ma inną budowę ciała, ograniczenia, każdy w innym stopniu potrafi “sterować” swoim ciałem. Dlatego jedni uczą się szybciej, a inni wolniej; niektórzy zanim zaczną pływanie będą musieli doprowadzić ciało do poprawnej postawy.
 • Nikt bez spotkania nie powie ile czasu zajmie Ci nauka, a ile doprowadzenie tych umiejętności do wymarzonego poziomu.
 • Każde opuszczenie treningu pływackiego znacząco opóźnia uzyskanie oczekiwanego efektu – nawet bardziej niż w bieganiu lub jeździe na rowerze. Opuszczenie tygodnia może opóźnić nawet o 3 tygodnie.www-plywamy-net
 • Na początek udział świadomości w treningu techniki musi być ogromny, później warto ją ograniczyć na rzecz obserwacji bez myślenia.
 • Optymalna ilość treningów na basenie to 3 tygodniowo – wtedy w miarę szybko odczuwa się postęp.
 • Przerabianie złych nawyków jest trudniejsze i bardzo często trwa dłużej niż nauka od nowa – dlatego bądź dokładny/-a od początku.
 • Co jakiś czas pojawia się kryzysowy trening, załamanie techniki, wrażenie, że nic nie wychodzi – to coś normalnego i to przechodzi. Taki trening warto zrobić w całości bez względu na siłę i wrażenia beznadziejnego pływania. Zwiastuje to najczęściej nadchodzące przejście o poziom w górę.
 • Miej cele i patrz realnie.
 • Obserwuj swoje błędy, ale zwracaj także uwagę na postępy. Jeśli nie widzisz postępów i nie zauważasz błędów w swoim pływaniu to znaczy, że stoisz w miejscu i coś jest nie tak.
 • Miej świadomość swojego poziomu. Trening z zawodnikami nie jest dla wszystkich. Jeśli brakuje Ci techniki to pływanie pustych kilometrów tylko utwierdzi złe nawyki.
 • W dzisiejszych czasach coraz częściej pierwszym krokiem przed lub równocześnie z nauką pływania powinno być doprowadzenie do poprawnej postawy ciała i wzmocnienie mięśni tułowia.

To tylko niektóre elementy bardzo złożonego procesu kształtowania swobodnego, ekonomicznego, a zarazem szybkiego pływania. Mam nadzieję, że ich uświadomienie pomoże Wam przygotować się na kryzysy i zwątpienia występujące w całym procesie nauki i doskonalenia pływania. Bo to, że warto ćwiczyć to jest pewne.

Udanych treningów.

 

11 Responses to Pływać szybko i ekonomicznie…Ile czasu potrzebuję?

 1. Jaro pisze:

  A tak naprawdę wciąż nie wiadomo, ile czasu potrzeba, aby nauczyć się pływać 😉

  • Janicki Kamil pisze:

   Proszę uważnie przeczytać artykuł 🙂 To wszystko zależy od tylu czynników, że jest sprawą indywidualną 🙂 Nie ma jednej odpowiedzi. Tu są wskazówki jak przyspieszyć i zoptymalizować ten proces 🙂
   Pozdrawiam 🙂

 2. Elize pisze:

  Nie można w sumie mówić o szybkiej nauce pływania czy małej ilości czasu potrzebnego na naukę pływania. Wszystko zależy od “ucznia”

 3. Monika pisze:

  A ja mam straszne opory przed pójściem na basen. Mega boję się wody. Nawet najbardziej doświadczony instruktor pływania mi chyba nie pomoże. I co wtedy? Mam poświecić mega dużo czasu na naukę pływania i niczego się nie nauczyć? Nie wiem po prostu czy warto…

  • Janicki Kamil pisze:

   Powiem szczerze, że każdy jest w stanie nauczyć się podstaw pływania. Tylko może to zająć trochę dłużej lub trochę krócej. Niejednokrotnie przychodziły i nadal dzwonią do mnie osoby ze słowaami: “uczyło mnie już kilku instruktorów i nikt nie dał rady” albo “w dzieciństwie się topiłam/ topiłem i chyba nie dam rady się nauczyć pływać” Jeśli nikt Cię nie jeszcze nie nauczył pływać to znaczy, że trafiłaś na niewłaściwe osoby. Jeśli ktoś ma strach w głowie to trzeba też popracować z tym co w głowie jako coś dodatkowego do praktyki w wodzie. Z powodzeniem robiłem i robię to nadal z klientami. Pozostaje mi tylko życzyć szczęścia i trafienia na odpowiedniego trenera.
   Pozdrawiam i powodzenia 🙂

 4. Monika pisze:

  Faktycznie ważne są regularne treningi. Nie można sobie odpuszczać, bo wydłuża się wtedy czas potrzebny na opanowanie podstaw pływania

 5. Fale pisze:

  To, ile czasu potrzeba na naukę pływania zależy też od planu treningowego. Ważne jest, żeby osoby początkujące zaczynały od opanowania pływania żabką. Później można wprowadzać dodatkowe style i ćwiczenia. Nauka pływania powinna pójść szybko, jeśli wypełnia się zalecenia trenera

  • Janicki Kamil pisze:

   Dziękuję za komentarz 🙂 Myślę, że to od jakiego stylu dana osoba zaczyna naukę pływania zależy od tego jaką ma koordynację i jak się czuje w wodzie pod względem utrzymania równowagi. Z mojego doświadczenia wynika, że niektóre osoby łatwiej i szybciej uczą się na początku żabki, a niektóre grzbietu, a inne kraula. Najważniejsze trafić na dobrą (-ego) instruktorkę (-ra), którzy zauważą i zadecydują od czego powinno się zacząć żeby ten proces nauki był sprawny i optymalnie szybki. W pełni zgodzę się z tym, że jeśli słucha się trenera to nauka idzie dużo szybciej 🙂
   Pozdrawiam 🙂

 6. Jaro pisze:

  Tutaj wyczytałem, że najlepiej zaczynać naukę pływania żabką. U mnie się sprawdziło, a wy jakimi stylami uczyliście się pływać?
  Daję link dla ciekawskich 🙂
  http://lepszytrener.pl/blog-trenera/ile-czasu-potrzeba-aby-nauczyc-sie-plywac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.