Poradnik Biegowy [PB#1] – pierwsze buty do biegania

Walking or running legs in forest, adventure and exercising

Każdy biegający na początku przygody z bieganiem napotkał mnóstwo różnych dylematów. Jednym z najczęściej powtarzających się był ten dotyczący właściwego doboru obuwia. Temat bardzo istotny, gdyż BUTY to najważniejsza część ubioru każdego BIEGACZA.

 

Niestety wybór odpowiedniego buta nie należy do zadań prostych. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy początkującymi biegaczami i pojęcia takie jak pronator, supinator, czy fachowe określenia systemów amortyzujących niewiele nam mówią.

W takiej sytuacji z pomocą z pewnością przyjdzie odpowiedni sklep biegowy, którego kadra będzie wykwalifikowana, a najlepiej jeśli sprzedawcy sami będą osobami biegającymi. To pomoże lepiej zrozumieć klienta, a tym samym lepiej doradzić przy zakupie nie tylko pierwszej pary butów biegowych.

W Polsce coraz więcej jest dobrych sklepów biegowych, zarówno sieciowych (czyli przedstawicieli konkretnych marek producentów), jak i sklepów posiadających szeroki asortyment różnego rodzaju obuwia.

Nieocenionym źródłem informacji jest oczywiście internet. Dzięki właściwie wyszukanym informacjom możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat m.in. obuwia biegowego. Te informacje z pewnością przydadzą się nam podczas wizyty w sklepie biegowym. Pomogą nam zrozumieć to, o czym mówił będzie do nas sprzedawca. W kilku kolejnych odcinkach postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom kilka zagadnień dotyczących nie tylko obuwia, ale również innych spraw dotyczących samego biegania.

Dlaczego obuwie jest aż tak ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Trenowanie w obuwiu do tego nie przystosowanym niesie za sobą ryzyko powstawania urazów nie tylko samych stóp, ale również innych części ciała takich jak kolana, biodra czy kręgosłup. W związku z powyższym należy zadbać o to, aby nasze stopy, a co za tym idzie reszta naszego ciała, czuła się w butach jak najlepiej.

Przymierzając się do kupna nowych butów biegowych warto rozpatrzyć kilka czynników, które pomogą nam określić jakich potrzebujemy i wybrać te, które są dla nas najodpowiedniejsze.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na:

– rodzaj podłoża po którym w większości będziemy biegać. Buty dedykowane na asfalt diametralnie różnią się od tych, których powinno używać się podczas biegania w terenie.

– typ stopy jaką posiada adept biegania. Tutaj chodzi głównie o to jak nasza stopa zachowuję się podczas kroku biegowego. Każdy z biegaczy ma niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju sposób obciążania stopy. To sprawia, że każdy inaczej stawia stopę i dlatego potrzebuje innego wsparcia ze strony obuwia. Powszechnie wyróżnia się stopę NEUTRALNĄ, PRONUJĄCĄ oraz SUPINUJĄCĄ (tematyka ta zostanie szerzej przedstawiona w kolejnym odcinku).

stopy-pronacje

– rozmiar stopy – w zależności od spodziewanego dystansu biegowego oraz rodzaju i ukształtowania terenu, należy wybrać buty, które będą na nas odpowiednio pasować. Im dłuższe dystanse będziemy mieli do pokonania, tym większe rozmiarowo buty powinniśmy kupować.

Poniżej przedstawiamy kilka żelaznych zasad doboru butów do biegania:

  1. Buty kupujemy po południu, kiedy po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegu również będą one obrzmiewać i but nie powinien ich wtedy obciskać.
  2. Buty mierzymy w skarpetkach podobnych do tych, których będziemy używali w trakcie treningów.
  3. Przymierzamy oba buty! U większości ludzi stopy delikatnie różnią się rozmiarem. But musi być więc dopasowany tak aby nie obciskał większej stopy.
  4. But musi być troszkę większy – duży palec u stopy powinien mieć swobodę ruchu. Z drugiej jednak strony but powinien dobrze trzymać stopę, więc jeżeli przesuniemy stopę w bucie maksymalnie do przodu, pięta powinna nam się nadal dobrze w bucie trzymać. Za mały but spowoduje bolesne odbicia i otarcia podczas biegu!
  5. Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna achillesa. Takie ocieranie może powodować nieprzyjemne rany, jak również powoduje szybkie zniszczenie wyściółki buta. Nie wstydź się biegania po sklepie. Dobre sklepy biegowe mają czasem 20- metrowe bieżne na terenie sklepu!
  6. But powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi. Buty do biegania robione są tak, aby pasowały od razu oraz są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają. Lepiej przymierzyć 20 par i trafić na odpowiednią niż być zmuszonym do kupienia drugiej pary.

Już wkrótce kolejne zagadnienia dotyczące obuwia. Postaramy się w nich ugryźć temat terminologi dotyczącej rodzaju stóp.

Jeśli chcecie, aby w PB zająć się konkretnym tematem lub macie jakieś pytania, z chęcią postaramy się na nie udzielić odpowiedzi. Śmiało możecie je kierować na adres kontakt@tri-fun.pl z dopiskiem Poradnik Biegowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.