Poradnik Biegowy [PB#3] – asfalt czy teren

Walking or running legs in forest, adventure and exercising

W kolejnym odcinku naszego poradnika kontynuować będziemy tematykę doboru obuwia biegowego. Tym razem zajmiemy się charakterystyką butów przeznaczonych na nawierzchnie asfaltowe oraz mniej utwardzonych.

Decydując się na zakup właściwych butów biegowych, nie zawsze od razu będziemy w stanie nabyć kilka par butów, z których każda będzie dedykowana dla innych warunków nawierzchniowych, czy pogodowych. Dlatego musimy iść na kompromis i powinniśmy spróbować określić po jakiej nawierzchni będziemy najczęściej biegać. W dużym uproszczeniu mamy do wyboru asfalt lub teren.

W przypadku tego pierwszego ważne aby kupując obuwie zdawać sobie sprawę z tego, że biegając po twardych nawierzchniach typu asfalt lub beton, nasz aparat ruchu będzie poddawany dużym obciążeniom zarówno wynikającym z samej specyfiki wysiłku, jak i tych pochodzących z potrzeby amortyzacji w podczas kontaktu z twardym podłożem. Aby wesprzeć naturalne mechanizmy tłumiące przeciążenia warto zaopatrzyć się w buty posiadające dość dobre systemy amortyzujące. Dzięki temu będziemy minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Mid-and-Outer-Sole

Jeśli nasze bieganie najczęściej odbywać się będzie w terenie, gdzie dominować będzie nawierzchnia mniej utwardzona lub zupełnie miękka to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w buty trailowe, które poprzez lepszą stabilizację stopy sprawią, że pewniej a zarazem bezpieczniej będziemy się poruszać po trasie. Dodatkowo wyrazisty bieżnik sprawi, że po leśnych ścieżkach lub górskich szlakach będziemy mięli lepszą przyczepność. W przypadku butów terenowych zdecydowanie mniejsze znaczenie ma amortyzacja, na rzecz stabilizacji.

Jeśli na początek możemy pozwolić sobie wyłącznie na jedną parę butów, a będziemy korzystać z różnych nawierzchni, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup butów amortyzowanych z przeznaczeniem do biegania na asfalt. Poradzą sobie one również w terenie, a dzięki swojemu wsparciu technologicznemu zapewnią nam dodatkową amortyzację.

Poradnik Biegowy – poprzednie odcinki:

[PB#1] – pierwsze buty do biegania

[PB#2] – cała prawda o stopach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.