Skuteczny trening pływacki – sekret nr 1 – rozciąganie

poprawna postawa głowy

Bardzo dużo osób pływa przygotowując się do startu w triathlonie. Jedni zaczynają trening trochę wcześniej, a inni tuż przed sezonem. Jest jednak kilka rzeczy, które powinny być stosowane bez względu na to, kiedy rozpoczynacie trening lub nawet jeśli już jesteście w cyklu treningowym. Rozciąganie jest jedną z nich.

Obserwując wiele osób regularnie uczęszczających na basen widzę, kto realizuje przemyślane i ułożone treningi, a kto przychodzi po prostu popływać. Spotykam się często z różnymi osobami, które bardzo dobrze radzą sobie z jazdą na rowerze lub bieganiem, a mają problemy z pływaniem. Co większość z nich łączy?

Spięte, zbite, skurczone, ściśnięte, rozbudowane mięśnie barków, karku i pleców! A ostatnio coraz częściej brak możliwości naturalnego wyprostowania łokcia. Dlaczego spięte? Stres, sporo ćwiczeń na siłowni na górne partie ciała, siedzący tryb pracy (np. wielogodzinna jazda samochodem czy praca przy komputerze itp.).

Rozciąganie jest ważne!

Wszystko jest ok, tylko najczęściej brakuje jednego elementu: ROZCIĄGANIA. Spięcie w barkach i wokół szyi utrudnia przenoszenie rąk nad wodą, utrudnia prawidłowe obrócenie głowy do nabrania powietrza, usztywnia całe ciało, powoduje mocną pracę tylko górą tułowia bez udziału bioder i nóg. Każde obrócenie głowy do nabrania oddechu wiąże się ze skrętem całego ciała z uwagi na sztywność szyi. Sztywne stawy łokciowe to znaczące ograniczenia prostowania i wyciągnięcia ręki pod wodą w linii barków, mogące powodować skręcanie i zginania się ciała na boki, przerotowywanie ciała, krótszy krok pływacki, opadanie łokcia podczas chwytu wody. Dodatkowo nadmierne napięcie mięśni przecież zużywa tlen, przyspieszając złapanie zadyszki – etc. Dlatego bardzo ważne jest rozciąganie ramion, barków, szyi, kręgosłupa. W sieci można znaleźć sporo ćwiczeń przeznaczonych dla pływaków. W zależności co potrzebujecie rozciągnąć powinno się stosowań odpowiednie ćwiczenia.

Jeśli jesteś znakomitym kolarzem to zapewne pracujesz nad rozciąganiem mięśni nóg. I z takiego samego powodu zacznij rozciągać wymienione wyżej partie mięśniowe żeby lepiej pływać.

Podobnie jest z rozgrzewką – robisz krótką rozgrzewkę przed treningiem biegowym? Jeśli tak to przed wejściem do wody także zrób kilka wymachów, krążeń ramion, kilka skłonów itd. Rozgrzany mięsień potrafi wygenerować większą moc, pobudzone krążenie krwi szybciej usunie produkty przemiany materii z mięśni, serce i układ oddechowy także potrzebują rozruszania przed przystąpieniem do treningu.

Rozgrzewka przed pływaniem jest potrzebna w takim samym stopniu, jak przed bieganiem czy jazdą na rowerze. Pamiętajcie o tym stojąc przed basenem z zamiarem wykonania jakiegokolwiek treningu.

Ćwiczenia

Dziś pierwsze ćwiczenie. Często w wyniku pracy przed komputerem lub za kierownicą mamy bóle głowy, karku, szyi. Postawa zmienia się.

zła postawa głowy

poprawna postawa głowy

Do skorygowania tego ustawienia przyda się proste ćwiczenie:

 

Spróbujcie robić to ćwiczenie kilka razy dziennie, a afekty powinny być szybko zauważalne i co najważniejsze odczuwalne na basenie i w życiu codziennym.

 

Podsumowując pamiętajcie o:

Trening na siłowni – dodaj rozciąganie ramion i całej obręczy barkowej wraz z szyją na sam koniec.

Basen – wykonaj krótką rozgrzewkę przed wejściem do wody.

Spróbuj – na prawdę warto !!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.