Skuteczny trening pływacki – sekret nr 2 – wzmacnianie

www-plywamy-net

Podczas pływania w każdym stylu następują obciążenia poszczególnych stawów. Wiele osób skarży się na bóle w barkach, kolanach, kręgosłupie. Lepiej wcześniej zabezpieczyć się przez wzmacnianie mięśni i uniknąć kontuzji lub przeciążeń. Jak temu zaradzić? Co robić?

 

 

Bóle stawów podczas lub po treningu wynikają często z:

1. Braku poprawnej techniki.

2. Braku przygotowania stawów, ścięgien, mięśni do stosowanych obciążeń.

Poniżej przedstawiam kilka filmików, które pomogą w poprawie kondycji i są znakomite na wzmacnianie mięśni. Przeczytajcie wpis, obejrzyjcie dokładnie instruktarz i spróbujcie wdrożyć sekret nr 2 w plan swoich treningów.

Technika

W kwestii techniki trzeba poradzić się trenera lub dobrego instruktora, ponieważ jeśli nie mamy doświadczenia, to odczucia tego, jak wykonujemy dany ruch, najczęściej mijają się z tym, jak on wygląda w rzeczywistości. Złą techniką możemy sobie bardzo zaszkodzić. Tu ciężko coś zerwać, skręcić, uszkodzić w „sekundę”. W pływaniu kontuzje występują po dłuższym czasie ze względu na kumulowanie się mikrouszkodzeń, aż w końcu zaczyna coś boleć.

Słaby gorset mięśniowy – wzmacnianie

Skupię się dzisiaj na obręczy barkowej. W kwestii obciążeń to jest tak, że obręcz barkowa jest używana i eksploatowana dosyć mocno. Każdy styl wymaga pracy ramion. Im lepsza technika, tym obciążenie lepiej rozkłada się na całe ciało. Im gorsza technika, tym bardziej używamy ramion do pływania. Jeśli wchodzimy w mocny trening bez obudowania stawów odpowiednim gorsetem mięśniowym oraz uelastycznienia ścięgien, to możemy spodziewać się w pewnym momencie spadku siły, zatrzymania postępów, a w najgorszym przypadku kontuzji, nawet wykluczającej z pływania. Aby temu zapobiegać i dobrze wspierać swoje ciało w treningu, potrzebne są ćwiczenia wzmacniające grupę mięśni odpowiadającą za dany staw.

ĆWICZENIA – wzmacnianie

W celu przygotowania Was do mocniejszego treningu pływackiego oraz zapobiegania kontuzjom, podaję kilka ćwiczeń z taśmą typu „power band” (czerwona to obciążenie ok 8-14 kg). Jest to tania (ok 32 zł.), uniwersalna taśma, która może być użyta do wzmocnienia poszczególnych partii mięśniowych i całych stawów.

 

1.Ósemka poziomo.

2.Ósemka pionowo.

3.Ósemka u góry.

4.Praca łopatką przy wyciągnięciu się pod wodą.

Wystarczy około 10 minut dziennie poświęcić na wykonanie kilku do kilkunastu powtórzeń tych ćwiczeń, a Wasza obręcz barkowa zostanie po pewnym czasie zabezpieczona solidnym gorsetem mocnych mięśni i ścięgien. Dzięki temu ciężkie treningi np. z łapkami, będą łatwiejsze, a ryzyko kontuzji spowodowanej słabymi barkami zniknie na dobre.

Aby każdy trening był skuteczny trzeba stosować się m.in. do zasady dokładności i regularności. Nic nie da się zrobić od razu na wczoraj. Dlatego daj sobie czas i uzbrój się w cierpliwość. Naprawdę warto.

Podejmij wyzwanie i spróbuj robić te ćwiczenia codziennie po ok 10 minut (razem) przez 30 dni. Jakie są wasze wrażenia i odczucia oraz efekty czekam na informacje : k-janicki@o2.pl

 

Powodzenia 🙂

www.plywamy.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.