Skuteczny trening pływacki – sekret nr 3 – świadomość ciała

nerwy

Kolejnym sekretem skutecznego pływania jest świadomość ciała. Każdy wie, gdzie ma rękę, nogę i jak nimi się posługiwać. Ale czy to jest tak samo proste na lądzie jak i w wodzie?

Ostatnio coraz więcej wiedzy pojawia się w internecie na temat ćwiczeń lądowych dla pływaków. Są one ukierunkowane na kształtowanie siły mięśni tułowia, stabilizację kręgosłupa a także na wzmacnianie wszystkich mięśni odpowiedzialnych za dany ruch podczas pływania. Jedną z takich grup stanowią także ćwiczenia uczące świadomego kontrolowania i panowania nad ruchem swoich kończyn. To znaczy, że jeśli chcemy ruszyć ręką w danym kierunku i w dodatku użyć do tego mięśni odpowiedzialnych tylko za wykonywanie tego ruchu to ciało ma to po prostu wykonać. Łatwo brzmi w teorii jednak w rzeczywistości ktoś kto ma lub miał mało styczności ze sportem w dzieciństwie lub młodości i nie wyrobił odpowiednich połączeń nerwowych mięsień-mózg to potrzebuje sporo treningu i czasu na wyrobienie ich.

Do tego służą ćwiczenia świadomości ciała na lądzie.

Warto poświęcić jeden trening w tygodniu przed lustrem lub jeśli mamy taką możliwość w grupie pod okiem instruktora/trenera. Zwiększając świadomość swojego ciała odczujecie pozytywny wpływ na każdą dyscyplinę, nie tylko na pływanie.

Prosty przykład: stań przed lustrem i spróbuj podnieść rękę w górę jak przy pływaniu kraulem. Zwróć uwagę które oraz ile mięśni musisz zaangażować? Czy są to mięśnie tylko na ramieniu/barku czy także spinasz i wykorzystujesz mięśnie szyi, pleców, całej ręki, dłoni ? Jak podnosisz rękę: dłonią, łokciem czy barkiem, angażujesz w to łopatkę czy nie ? Czy podczas podnoszenia ręki w górę Twoja głowa przyciągana jest do barku, czy się skręca czy pozostaje nieruchomo na swoim miejscu? Czy następuje rotacja w barku i wysuwa się on w przód ? Czy ręka idzie przodem, tyłem, bokiem? Czy podnosząc rękę wpływa to na zgięcie z kręgosłupie na bok lub odgięcie go mocniej w lędźwiach w tył ? (patrz zdjęcia) Spróbuj wykonać ten sam ruch podniesienia ręki z angażowaniem jak najmniejszej liczby mięśni czyli tylko tych, które odpowiadają za danych ruch.

www-plywamy-net
plywamy-net

 

Ląd VS woda

Pamiętaj, że teraz stoisz na lądzie i jest to wykonalne. Natomiast w momencie jak wejdziesz do wody i zaczniesz pływać to wszystko staje się kilka razy trudniejsze. W wodzie nasze ciało jest stymulowane na całej powierzchni skóry inną temperaturą, innym ciśnieniem. Dodatkowo podczas pływania ciało pozostaje w pozycji poziomej co mocno oddziałuje na narząd błędnika, oraz brakuje punktu podparcia i ciało jest także w ciągłym „zawieszeniu”. Te elementy dostarczają mózgowi bardzo dużą dawkę informacji i powodują lekkie zamieszanie w odczuwaniu i sterowaniu konkretnymi mięśniami. Bez doświadczenia i świadomości ciała zawsze ciało w takim przypadku będzie wykorzystywało większą niż potrzebuje liczbę mięśni do wykonania ruchu, a przez to będzie bardziej spięte i trudniej będzie się rozluźnić w celu wykonania swobodnego ruchu. Podczas nieumiejętnego oddychania wszystko jest kilkakrotnie spotęgowane przez złe dotlenienie organizmu co wywołuje stres. I tak dalej i tak dalej. Można w tym temacie mnożyć przykłady i sporo pisać.

ZALETY ŚWIADOMEGO CIAŁA

Do niektórych zalet zwiększenia świadomości ciała zaliczyłbym:

– łatwiejszą kontrolę ruchu i poszczególnych mięśni,

– większą świadomość położenia całego ciała w wodzie jak też jego kończyn,

– większą kontrolę nad wykonywanym ruchem, a co za tym idzie szybszą i trwalszą modyfikację nawyku, szybsze postępy w pracy z techniką,

– wykorzystywanie do pływania tylko tych mięśni, które są potrzebne = zaoszczędzenie energii,

– łatwiejsze dostosowanie techniki do panujących w wodzie warunków,

– łatwiejszą kontrolę nad napinaniem i rozluźnianiem mięśni potrzebne i utrzymaniu prawidłowej sylwetki w wodzie,

– łatwiejsze generowanie siły i energii biodrami lub barkami i jej przekazanie w przód,

– zwiększenie kluczowego elementu, czyli czucia wody,

– dodatkowo na lądzie możemy wykonać i przećwiczyć ruch krok po kroku bardzo dokładnie co ułatwi późniejszy trening w wodzie,

SKŁADOWE TRENINGU LĄDOWEGO

Podsumowując. W treningu lądowym pływaka tri i nie tylko polecam ująć ćwiczenia rozciągające, mobilizacje, ćwiczenia świadomości ciała, ćwiczenia tułowia, siłowe i sprawnościowe oraz ćwiczenia narządu równowagi (ćwiczenia z błędnikiem).

 

Kamil Janicki

www.plywamy.net

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.