Subiektywny rankig biegów Ultra w Polsce

ultrarunning

Jeśli nudzą Cię kilometry ubijane na asfalcie i nie masz pomysłu, by urozmaicić swoje treningi – idź pobiegaj w  górach. Nawet nie zauważysz, jak szybko mijają tam  kilometry, jak diametralnie może zmieniać się otaczający Cię krajobraz i ile nowych rzeczy dowiesz się o sobie. Poniżej przedstawiam mój  subiektywny ranking biegów ultra w Polsce.

 

 

 1. ZAMIEĆhttp://zamiec.pl/

zamieć-nl_2

To pierwszy w Polsce 24-godzinny Górski Ultramaraton Zimowy rozgrywany na Skrzycznem w Szczyrku.

Zaczyna  się 31 stycznia 2015 r. o godzinie 12:00 w bazie zawodów w Amfiteatrze w Szczyrku i kończy, zgodnie z założeniem po 24 godzinach – 1 lutego 2015 o godzinie 12:00.

Zawodnicy mają za zadanie pokonać jak największą ilość pętli: Baza – Skrzyczne – Baza, w przeciągu 24 godzin. Dopuszczamy start Zawodników Indywidualnych  i w zespołach dwuosobowych,w konfiguracjach KK, MM, MIX. Aby być sklasyfikowanym każdy zawodnik musi ukończyć przynajmniej jedną pełną pętlę (ten w Zespole również).  Zwycięzcą jest Zawodnik / Zespół, który w czasie 24h pokona największą ilość pełnych pętli.

Każdy uczestnik w trakcie trwania Zawodów sam decyduje o strategii:można biec bez przerwy lub pójść się przespać.

Zawodników muszą, ze względów bezpieczeństwa, posiadać  wyposażenie obowiązkowe:

 • numer startowy z chipem;
 • telefon komórkowy z baterią działającą przez cały czas trwania;
 • folia NRC w rozmiarze pozwalającym na otulenie całego ciała;
 • czołówka (latarka) oraz baterie zapasowe;
 • kurtka z kapturem wiatrochronna;
 • gwizdek;
 • długie getry/spodnie;
 • bluza z długim rękawem;
 • obuwie odpowiednie do biegów terenowych ( z tzw. bieżnikiem);
 • rękawiczki;
 • bandaż elastyczny.

Ciekawa opcja na zimowa zawieruchę. Gwarantowany mróz, śnieg i niesamowite wrażenia.

 

 1. Zimowy Ultramaraton Karkonowskihttp://ultramaratonkarkonoski.pl/

ZUK-2015-profil

Bieg odbędzie się 7 marca 2015 roku. Trasa liczy 52 km i przebiega przez cały grzbiet Karkonoszy.

Punkty do UTMB  -1pkt.

Podczas biegu jest szansa zobaczyć te góry w ich najpiękniejszej, zimowej odsłonie.  W drugiej edycji nastąpiły pewne zmiany. Udało się zwiększyć limit do 250 osób! Została odwrócona też trasę biegu. Zawodnicy wyruszą z Polany Jakuszyckiej, w ekstremalnych, zimowych warunkach wbiegną na  Szrenicę, przebiegną przez Śnieżne Kotły i Przełęcz Karkonoską, by wbiec na szczyt Śnieżki, skąd ruszą dalej w kierunku Przełęczy Okraj.  Meta zawodów ulokowana jest na deptaku miasta Karpacz.

Na 2015 niestety nie ma już miejsc. Zainteresowanie biegiem było tak ogromne, że organizatorzy podjęli decyzję o wyłonieniu listy startowej za pomocą losowania. Także trzeba mieć bardzo dużo szczęścia jeszcze przed samym biegiem.

Ze względu na możliwość wystąpienia prawdziwie zimowej pogody, limit czasu na pokonanie całej trasy wynosi 11 godzin. Zaplanowane są cztery punkty odżywcze, rozstawione mniej więcej co 10 – 15 km.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski to bieg im. Tomka Kowalskiego, który sam był ultramaratończykiem, zapalonym sportowcem, alpinistą. Góry kojarzą się z nim nierozerwalnie. W nich trenował, wspinał się, tam został na zawsze.

Po prostu „must be”.

 

 1. Łemkowyna Ultra Trailhttp://www.ultralemkowyna.pl/pl/

logo

To cykl 3 biegów rozgrywanych w najbardziej dzikich górach Polski –Beskidzie Niskim.  Impreza odbywa się pod koniec października na dystansie:

 • Łemkowyna Ultra Trail 150 km  – Przewyższenie: +5200m/-5300m ; Limit czasu: 35 godzin;Punkty UTMB: 4
 • Łemkowyna Ultra Trail  70km – Przewyższenie: +2250m/-2250m; Limit czasu: 13 godzin; Punkty UTMB: 1
 • Łemko Trail 29km – Przewyższenie: +740m/-735m;Limit czasu: 5 godzin.

Całość biegnie Głównym Szlakiem Beskidzkim na terane Beskidu Niskiego. Niech nie zwiedzie Was nazwa Beskid Niski, bo mimo że góry rzeczywiście nie są wysokie, to warunki panujące na szlaku potrafią złamać niejednego uczestnika. Dla przykładu podczas Łemkowyny 2014 trasę 150km ukończyła mniej niż połowa z tych którzy wystartowali z Krynicy. Było naprawdę błotniście, ale kiedyś tam wrócę.

 

 1. Niepokorny Mnichhttp://biegiwszczawnicy.pl/niepokorny-mnich/

LOGO_SZCZAWNICA_FINAL_75_2 - Copy

Dystans: 95 km; Przewyższenie: + 4100 m, – 4100 m; Limit uczestników: 250 osób;

Start: Szczawnica, 25 kwietnia 2015 – godzina: 3:00.

Limit czasu: 17 h.

Punkty do UTMB 2015: 3.

Bieg organizowany przez Jakuba Wolskiego. To trzecia edycja tej imprezy. „Niepokorny Mnich” jest jednym z czterech biegów organizowanych w ramach „Biegów w Szczawnicy”  – obok  Hardy Rolling – 6 km; Chyża Dubraszka – 20 km; Wielka Prehyba – 42 km.

Głównym założeniem tej trasy jest pokazanie mniej uczęszczanych szlaków pogranicza polsko-słowackiego w okolicach Szczawnicy. Organizatorzy przewidują 5 punktów żywieniowych i jeden przepak. Oglądając mapę i profil trasy organizatorzy przewidzieli odcinek specjalny o nazwie „Test charakteru”. Kusi 🙂

 

 1. Sudecka Setkahttp://osir-boguszow.eu/index.php/kalendarz-wydarzen/icalrepeat.detail/2015/06/19/46/-/27-sudecka-100

logo27ss100_185px

Organizatorem Sudeckiej Setki jest OSiR W Boguszowi – Gorcach.

W terminie 19-20 czerwca 2015 będzie można zmierzyć się na trasie 100km o przewyższeniu +2000m/-2000m. Jedna z najstarszych i trudniejszych biegowych imprez górskich, odbędzie się już po raz dwudziesty siódmy.

Bieg poprowadzony jest przez trzy masywy  Trójgarbu, Chełmca i Lesistej, czyli przez najpiękniejsze miejsca Gór Wałbrzyskich i Kamiennych. Start jest o godz. 22:00 z Rynku w Boguszowie-Gorcach. Razem z „100tką” startuje również Nocny Maraton -42km, natomiast ci zawodnicy, którzy nie wyrobią się w czasie (14h) na punkcie kontrolnym na 72km zostaną sklasyfikowani na dystansie 72km.

 

 1. Bieg 7 Szczytówhttp://dfbg.pl/trasy/bieg-7-szczytow/

7szczytow

To niewątpliwie jeden z najbardziej wymagających biegów górskich w Polsce.

Trasa przebiega przez masywy 7 szczytów Pasm Górskich zaliczanych do Korony Gór Polski, (wszystkich na Ziemi Kłodzkiej): Kowadło (Góry Złote), Postawna (Góry Bialskie), Śnieżnik (Masyw Śnieżnika), Jagodna (Góry Bystrzyckie), Velka Destna (Góry Orlickie), Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe), Kłodzka Góra (Góry Bardzkie).

Najlepsi pokonują trasę w 35h 30 min, ale tych którzy ja kończą możemy  zliczyć na palcach jednej ręki. Ten bieg to nie tylko mordercze kilometry i góry, to walka z pogodą, walka o każdy oddech, walka z samotnością i samym sobą. Wyzwanie dla najtwardszych. Kiedyś to zrobię!

Długość trasy: ok. 240 km;

Różnica wysokości 1164m.

Całkowite wzniesienie terenu: ok.7635m.

Całkowity spadek terenu: ok. 7670m.

Limit czasu: 52h

Punkty do UTMB: 4

Start: 16.07.2015

Punkty odżywcze: 15

 

 1. Grań tatrhttp://www.graniatatr.pl/

logo (1) - Copy

Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich. Jest ona bardzo wymagająca technicznie: ekspozycja, dużo skał, luźnych kamieni, znaczne przewyższenia, zmienna pogoda.

Dystans – około 70 km.

Przewyższenia:  około +5000 m/-4900m.

Start: godz. 4.00 – 4.30 (w grupach po 50 osób co 10minut).

Limit czasu ukończenia biegu wynosi 17 godzin.

Przez to, że bieg jest rozgrywany na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, organizatorzy mają możliwość organizować ten bieg nie częściej niż co dwa lata. Przewidywana data II Biegu Ultra Grania Tatr to 15 sierpnia 2015r. W tej chwili czekamy na przyznanie zgody przez Tatrzański Park Narodowy.

 

 1. B UT – Beskidy Ultra Trailhttp://www.beskidyultratrail.com/index.php

download - Copy

BUT rozgrywany jest w górach Beskidu Żywieckiego. Organizatorzy przygotowali trzy bardzo różne trasy, ale jednocześnie bardzo wymagające.  Dwie pierwsze z nich – 60km i 90km są dostępne dla wszystkich, którzy chcą się z nimi zmierzyć. Dystans 260km to wyzwanie dla doświadczonych Ultrasów. Wszystkie trasy zaprojektowali w taki sposób, by były nie tylko sportowym wyzwaniem ale i przepięknym przeżyciem. Wysiłek, który włożycie we wspinanie się na kolejny szczyt wynagrodzą Wam zapierającymi dech w piersiach widokami naszych gór – Beskidów.

 • BUT 60 – przewyższenie +3500/-3500m; Limit czasu – 12h; Punkty UTMB – 2pkt.
 • BUT 90 – przewyższenie +4500/-4500m; Limit czasu – 20h; Punkty UTMB – 3pkt.
 • BUT 260 Challenge – przewyższenie +12000/-12000m; Limit czasu – 64h; Punkty UTMB – 4pkt.

 

9. Beskidy RUN Adventurehttp://runadventure.com/

logo (2) - Copy

Termin – długi weekend majowy –  01 – 03.05.2015.

“BRA” to 3 dniowy biegowy wyścig terenowy z trasami poprowadzonymi po szlakach i duktach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Czas każdego zawodnika jest liczony indywidualnie, czas drużyny to suma czasów dwóch członków zespołu (dopuszcza się na punktach kontrolnych i na mecie każdego etapu odstęp do 20 sek. pomiędzy osobami tworzącymi drużynę). O miejscu w końcowej klasyfikacji generalnej decyduje suma czasów na poszczególnych etapach z uwzględnieniem bonusów oraz ewentualnych kar.

Etapy składają się przeważnie z długich, wymagających kondycyjnie odcinków podbiegowych i zbiegowych o charakterystyce interwałowej. Przeważać będą drogi szutrowe, ale pojawiać się również będą wąskie ścieżki, techniczne, kamieniste i błotniste odcinki “singlowe” oraz bardzo krótkie odcinki dróg publicznych, na których obowiązują zasady ruchu drogowego.

Etap 1 – 01.05.2015 – Beskidy Ultra Marathon

Etap 2 – 02.05.2015 – Worek Raczański

Etap 3 – 03.05.2015 – Trójstyk

Przybliżona całkowita długość trasy – dystans DŁUGI, ok. 110 km

Przybliżona różnica poziomów, ok. 4800 m

Przybliżona całkowita długość trasy – dystans KRÓTKI, ok. 80 km

Przybliżona różnica poziomów, ok. 3000 m

Beskidy RUN Adventure dedykowany jest dla pozytywnych szaleńców i  ambitnych “ultrasów”.

 

 1. Ultramaraton Szczecin- Kołobrzeghttp://147ultra.pl

logo (3) - Copy

I na koniec coś dla tych, którzy zdecydowanie wolą biegać po płaskim. Długość trasy to 147km z limitem czasu 24h. Termin – 19-20.06.2015.

Start – Szczecin Zamek Książąt Pomorskich, meta – Kołobrzeg Hala Milenium. Będzie to czwarta edycja tego biegu i na dzień dzisiejszy zapisanych jest już 100 osób. Uczestnicy otrzymają mapę z trasą (Road Book) , na której zaznaczone będą wszystkie zmiany kierunku i odległości oraz punkty kontrolne (PK). Na trasie organizator ustanowi 7 punktów kontrolno-wypoczynkowo przeładunkowych.

 

2 Responses to Subiektywny rankig biegów Ultra w Polsce

 1. Łukasz pisze:

  BUT w beskidzie żywieckim? raczej w śląskim

 2. krisus pisze:

  a gdzie GUT?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.