Triatlonik Małych Wielkich

mini TRI

Kolorowe czepki, mini pianki, małe rowerki i wreszcie tupot biegnących nóżek to unikatowe połączenie, które możemy podziwiać na dziecięcych zawodach triathlonowych. Jak się okazuje sportowe zawody dla dzieci stają się w Polsce coraz bardziej popularne, przyciągają coraz więcej zapatrzonych w startujących rodziców maluchów, będąc zarazem nie lada wyzwaniem dla organizatorów oraz świetną rozrywką dla publiczności. Jak każda aktywność sportowa triathlon w dziecięcym wydaniu ma tak wiele zalet, że ciężko je wszystkie wymienić, ale ja postaram się przybliżyć te, które do mnie najbardziej przemawiają.

Zdrówko bezcenne

W dzisiejszych czasach każda idea promująca ruch i aktywność wśród zasiedziałego społeczeństwa, a zwłaszcza przyklejonych do komputerów i telewizorów dzieciaków, jest po prostu bezcenna. Triathlon jest tym bardziej czymś wyjątkowych – sportową pigułką zdrowotną, łączącym trzy różne dyscypliny. Nasze pociechy nie tylko mają okazję wszechstronnie się rozwijać, ale czerpać to co najlepsze – czy to poprawiać wydolność dzięki pływaniu, budować kondycję poprzez jazdę na rowerze czy w końcu uczą się radzić z wysiłkiem i własnymi słabościami poprzez bieganie. A wszystko zebranie razem doskonale wpływa na sprawność, formę i wigor naszego malucha. Czy dla rodzica jest zatem coś lepszego niż inwestycja w przyszłość dziecka jaką jest dbanie o jego zdrowie? A to sport daje nam właśnie tak ogromną szansę…Image00001

Odkrycie konkurencji i wielka satysfakcja z siebie

Dziecięcy triathlon to nic innego jak prawdziwe zawody, z regulaminem, medalami i nagrodami dla najlepszych. Dla niektórych maluchów sportowa zabawa może okazać się dużym źródłem stresu, ale tu powstaje miejsce popisu dla rodziców, którzy powinni odpowiednio wytłumaczyć dziecku, że najważniejsza jest walka z samym sobą, droga do zamierzonego celu, a nie tylko wygrana i bycie lepszym od innych. Zawody są jednocześnie dla dzieci zapoznaniem z realiami dzisiejszego świata, gdzie codziennie borykamy się z ogromną konkurencją i stresem, a wiara w siebie i wsparcie bliskich pomagają pokonać trudności. Pokazujmy naszym maluchom jak wielkim wyczynem jest zarówno przepłynięcie założonego dystansu, przejechanie określonej odległości rowerkiem, pokonanie kilkuset metrów na własnych nóżkach czy choćby podjęcie próby zmierzenia się z tak wielkim wyzwaniem. Uśmiech dziecka i satysfakcja z osiągniętego celu to największe szczęście dla rodzica, ale i wielki fundament poczucia własnej wartości u młodego człowieka.

Źródło wspólnej radości

Pamiętajmy, że jak w każdych zawodach dla dzieci, radość winna zawsze stać na pierwszym miejscu. To nie wygrana czy pokonanie dystansu w określonym czasie mają największe znaczenie. Nad nimi zawsze będzie górował uśmiech naszego malucha. Triathlon ma to do siebie, że radość jest potrójna, a dzieciaki mogą cieszyć się zarówno z pływania, jazdy rowerem czy biegania. Ci, którzy wolą daną dyscyplinę od innej, mogą skupić się na tym, co daje im najwięcej satysfakcji, mając tym samym zwielokrotnioną szansę na odnalezienie tego, co cieszy ich najbardziej.

Image00010Kształtowanie charakterku

Sport bez dwóch zdań wzbogaca człowieka, buduje jego poczucia wartości, pozwala także zmierzyć się z tym co trudne i ciężkie. Triathlon będący sportową różnorodnością w pigułce pozwala dziecku odkryć swoje mocne i słabe strony. Kiedy okazuje się nieco gorzej radzić z pływaniem, często nadrabia rowerem czy czuje się lepsze w bieganiu. Maluch nie tylko mierzy się z odmiennymi dziedzinami, ale uczy się organizacji czasu i kierowania całym przedsięwzięciem. Nie rzadko przed zawodami trenuje wspólnie z rodzicami, ucząc się systematyczności, cierpliwości i pokory. A kiedy już dumnie stoi z medalem na szyi, wspólnie z mamą czy tatą radzi sobie z ciężarem sukcesu czy piętnem porażki.

Nietuzinkowa różnorodność

Triathlon – unikatowy sport, łączący w sobie trzy różne dyscypliny, dla maluchów z pewnością będzie ciekawy i na pewno żadne dziecko nie określi zmieniających się strojów, terenu czy sprzętów nudnymi. Co więcej, triathlon stanowi doskonałą szansę odkrycia tego co sprawia dziecku największą frajdę oraz to, do czego ma ono najlepsze predyspozycje.

Rodzinne święto

Dziecięce zawody to zawsze świetna zabawa dla najmłodszych, ale święto dla całej rodziny. Poza oczywistymi aspektami jak wspólne spędzanie czasu czy dzielenie radości, jest to możliwość przekształcenia naszych zawodów sportowych, niekoniecznie zawsze ciekawych dla naszej pociechy w równie ważną imprezę sportową malucha. Przecież tak samo jak dla nas wartościowe są oklaski i doping publiczności w czasie pływania, roweru czy biegania, tak samo będą nobilitujące dla naszego dziecka. A czy medale ze wspólnej imprezy nie są tymi, które cenimy najbardziej?

W zeszłym roku w Polsce odbyło się kilka imprez triathlonowych, którym towarzyszy zawody dziecięce m.in.:

·         Triathlon Sieraków – wzięło udział 126 dzieciImage00011

·         Frydman Triathlon – wzięło udział 15 dzieci

·         Poznań Triathlon – wzięło udział 103 dzieci.

Wszystkim Małym Ironom serdecznie gratulujemy!!!

Z pewnością imprez triathlonowych dedykowanych dzieciakom nie zabraknie i w przyszłym roku, a jest duża szansa, że będzie ich wiele więcej. Pamiętajmy planując nasz sportowy kalendarz, że warto zainteresować się tymi imprezami, które oferują także triathlony dla naszych pociech. Zaprośmy nasze dzieciaki do wspaniałej sportowej przygody! Naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.