Ultranastawienie – siła umysłu w sportach wytrzymałościowych

Ultranastawienie_wydAHA

To nie jest kolejna książka o bieganiu. To nie jest książka, jaką do tej pory mieliście okazję przeczytać. Nie ma tu zbędnych tkliwych momentów. To nie opowieść autobiograficzna. Ultranastawienie to pierwsza książka, która przedstawia coaching w sporcie. Tylko na żywym człowieku, który jest praktykiem sportów wytrzymałościowych od swoich najmłodszych lat.

Zajawkę wydawniczą zauważyłam w czasie, kiedy miał rozgrywać się Bieg Rzeźnika. Zaraz po powrocie z Bieszczad czekała na mnie przesyłka. Jako redakcja, mieliśmy już przyjemność współpracować z Wydawnictwem AHA! Wtedy to były treningi ciała, a teraz Wydawnictwo dostarczyło książkę, która ma trenować… duszę.

Brzmi dziwnie?

Travis Macy to mąż i ojciec dwójki dzieci, który swoje życie poświęcił sportom wytrzymałościowym. Jest również nauczycielem angielskiego i trenerem sportowym. Wszystkie domowe obowiązki łączy tak, by móc rozwijać się w swojej pasji – sportach wytrzymałościowych, a szczególnie w Adventure Racing (rajdach przygodowych).

Travis opowiada, jak wyglądało jego dzieciństwo, ale nie jest to typowa idylliczna opowieść. Wyłuskany moment – może dwa – z młodzieńczych lat, który później mocno zapadł w pamięci chłopaka i miał bardzo wielkie znaczenie w całym późniejszym życiu Travisa.

http://followtravismacy.blogspot.com/

http://followtravismacy.blogspot.com/

Autor Ultranastawienia dzieli się swoim doświadczeniem nie typowo biegowym. Nie ma tutaj planu ani sposobu, jak przygotować się do AR czy bicia rekordu trasy. Travis skupia się na tym, co w dyscyplinach wytrzymałościowych jest najważniejsze – na głowie. Ci, którzy mają za sobą sporo treningów, startów, wyzwań wiedzą, że w pewnym momencie ciało staje się mało ważne i nasza głowa, nasze myśli, nasza psychika odpowiada za dalsze kroki, sukces czy porażki.

W książce odnajdziemy proste porady, wskazówki, zadania na które jest miejsce, by sobie zanotować własne przemyślenia. Macy przytacza kilku autorów książek o pozytywnym myśleniu, psychologicznych, wyłuskuje najważniejsze dla ultra-zapaleńców prawdy. Swoje tezy, które dokładnie opisuje i popiera ćwiczeniami, odnosi nie tylko do samego sportu. Travis podkreśla, że są to zasady, które można stosować w każdej dziedzinie życia i w każdej sytuacji.

Znając podobną literaturę oraz też niektóre publikacje podawane przez Travisa, odniosłam silne wrażenie, że jest to książka motywacyjna i coachingowa. Pierwszy coaching ultra, coaching sportu. I wcale mnie to nie dziwi, gdyż – na podobnych własnych doświadczeniach – sport potrzebuje bardzo dużej dawki automotywacji, przewartościowywania pewnych prawd, wykonywania w głowie przewrotów, o których nie jednemu się nie śniło.

Ultranastawienie to fascynująca opowieść o rajdach przygodowych, które u nas nie są zbyt popularne. To nie samo bieganie, nie sam triathlon. Możemy wkroczyć w świat kilkudniowych morderczych wypraw, gdzie nie ma zmiłuj. A do tego trzeba pracować w grupie, a nie być jednostką, indywidualnością.

Szczerze polecam książkę nie tylko tym, którzy mają do czynienia ze sportem. Tutaj nie ma nachalności wygrywania, niekończących się zanurzeń we własny ból i przekraczanie granic komfortu. To opis praktycznego zastosowania kilku prostych wskazówek w życiu codziennym oraz na zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.