Warsztaty biegowe – poruszamy czucie głębokie

Warsztaty_cz3_N

To już trzeci raz odbyły się w Podkowie Leśnej warsztaty biegowe, zorganizowane przez Piotra Kostrzębskiego oraz Tamarę Mieloch. Tematem trzeciego spotkania była “profilaktyka urazów narządów ruchu u biegaczy, w oparciu o znajomość biomechaniki, dynamicznej stabilizacji oraz czucia głębokiego”. Ze spotkania otrzymaliśmy kilka zdjęć, a relację przygotował Marian Gawlikowski. Zaczynamy biegać, trening staje się częścią naszego życia. Bierzemy udział w coraz większych wyzwaniach. Stawiamy coraz trudniejsze cele i cieszymy się z postępów. Pięknie zapowiadające się perspektywy przerywa kontuzja.

 

Mniejsze – bagatelizujemy, większe – wykluczają nas z aktywności, co bywa bardziej bolesne niż sama kontuzja. W taki sposób i ja w końcu wybiegałem sobie dłuższą przerwę. Koleżanka, znając mój problem, zaproponowała mi warsztaty biegowe. Może nie pomogą w tej kontuzji, ale może zapobiegną kolejnym, jak już zacznę biegać. Tak trafiłem na warsztaty biegowe prowadzone przez Piotra i Tamarę.

W programie trochę teorii i dużo ćwiczeń:

-jak wygląda Twoja biomechanika w trakcie chodu i biegu;
-najczęstsze urazy, które nam się przytrafiają w stawie skokowym, kolanach, miednicy,kręgosłupie;
-przeciwdziałamy – czyli ćwiczymy dynamiczną stabilizację i czucie głębokie;
-stretching i ćwiczenia wzmacniające
-poprawiamy technikę biegu;
-stereotypy treningów a indywidualność każdego biegacza.

Prowadzący – Piotr Kostrzębski – fizjoterapeuta, terapeuta manualny, kierownik rehabilitacji przy PTSR OW KOŁO Pruszków. Współprowadząca – Tamara Mieloch, studentka fizjoterapii, biegaczka, w środowisku znajomych nazywana Gepardem.

Spotkania odbywają się w małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Świętego Hieronima w Podkowie Leśnej, przy ulicy Modrzewiowej 41. Chętni uczestnicy powiadamiani są między innymi przez platformę społecznościową Facebook. Tam też organizatorzy pozostawiają istotne informacje: adres, kontakt, kwotę szkolenia, godzinę rozpoczęcia zajęć, sposób dotarcia pod wskazany adres.

Po trzech takich warsztatach wydaje mi się że co zajęcia to mam więcej mięśni, ścięgien, zaczepów itp. którymi warto się zająć by zdrowo biegać. Już jestem przekonany do rozgrzewki, rozciągania, a równocześnie zauważam iż to dopiero wierzchołek góry lodowej. Piotr tłumaczy prosto i dobitnie (jak małym dzieciom, by do nas dotarło).

Tu naciśnij, w ta stroną powoli się zginasz, co czujesz? – pytają prowadzący. Ćwiczenia warsztatowe nawet oczywiste mogą być źle wykonywane. I na takich ćwiczeniach można sobie takie błędy uświadomić. Widzę jak wykonać ćwiczenie poprawnie, mogę zobaczyć jak je wykonuje w lustrze (teraz wiem, po co te lustra) i mój błąd może być również korygowany przez Piotra, z równoczesna podpowiedzią, co ja mam zrobić, by jednak mi się udało.

Cóż, teraz mogę z czystym sumieniem każdemu rozpoczynającemu przygodę z bieganiem polecić magię fizjoterapii, by zanim zacznie się biegać dowiedzieć się, jakimi ćwiczeniami wspomóc swój organizm. By bieganie było przyjemne i jak zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Tekst i zdjęcia: Marian Gawlikowski

Krótki filmik z warsztatów

Przemyślenia “Co daje fizjoterapeuta?” można też przeczytać u Pawła, który również był uczestnikiem warsztatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.