Wayne Rooney: „Moja dekada w Premier League”

rooney_okladka_1000px

Serie A, Primera Division czy Bundesliga to serie piłkarskie, które budzą ogromne emocje. Jednak jest liga, która swoimi wymaganiami, szybkością i bezkompromisowością przebija wszystkie. Każdy piłkarz, który z innych lig trafiał do Premier League był w ogromnym szoku, jak dużo wymaga ona poświęceń od zawodnika. Spośród wielu znakomitych nazwisk piłkarzy występujących w Premier League jest jedno, które stało się jej symbolem. Jest nim Wayne Rooney.

 

 

Wielka pasja.

Stwierdzenie, że Rooney kocha grać w piłkę wydaje się być czymś tak oczywistym, że nie ma sensu o tym wspominać. Jednak to tylko i wyłącznie ta pasja była źródłem wszystkich sukcesów Rooneya. Sam przyznaje: „Nie zacząłem grać w piłkę dla pieniędzy, więc i teraz to nie one motywują mnie do gry sezon w sezon”. Będąc już zawodowym piłkarzem w wolnych chwilach chodził z dawnymi kolegami pokopać piłkę czy logował się pod swoim nazwiskiem do gry on – line czerpiąc satysfakcję z tego, że gracz po drugiej stronie nie zdawał sobie sprawy, że gra z prawdziwym Rooneyem.

Cel jest tylko jeden.

Rooney zdecydowanie oznajmia, że osobiste tytuły są dla niego nieistotne. W przeciwieństwie do wielu napastników, nigdy nie interesowały go odznaczenia dla najlepszego gracza. Interesowało go tylko to, czy drużyna wygrała. Hat – trick w przegranym meczu nic dla niego nie znaczy. Umiejętność myślenia w interesie drużyny była jedną z tych, które sprawiły, że Alex Ferguson przekonał władze Manchester United do sprowadzenia młodego zawodnika z Evertonu na Old Trafford za 37 milionów euro.
Druga cecha, która jest charakterystyczna dla Rooneya to obsesja wygrywania. Utrata bramki w treningowym spotkaniu czy w grze komputerowej budzi w nim taką samą frustrację i chęć rewanżu, jak utrata gola w ostatnich minutach finału Ligii Mistrzów. W połączeniu z ciężką pracą tworzy to zawodnika kompletnego.

Sięgaj po marzenia.

Biografia Rooneya to znakomita opowieść, pisana żywym językiem i przepojona emocjami. Czytając ją ma się wrażenie przebywania na widowni Old Trafford. Ukazuje świat piłki nożnej z wielu nieznanych aspektów. W świetny sposób opisuje całą drogę od jednego z tysięcy młodych chłopców próbujących kopać piłkę na podwórku po supergwiazdę wartą kilkadziesiąt milionów euro. Czego może nauczyć nas Wayne Rooney? Przede wszystkim tego, aby mieć odwagę sięgać po swoje marzenia. Wspomina, że po wielu latach spędzonych w United wciąż wydaje mu się, że jest to tylko sen. Nie miałby on jednak miejsca, gdyby nie odważył się spróbować. To miał na myśli w słowach: „Zareagowałem szybciej niż on. I na tym właśnie polega różnica między wygraną a porażką, sukcesem z niepowodzeniem”.

rooney_okladka_1000pxWayne Rooney, „Moja dekada w Premier League”
Wyd. SQN
Kraków 2014
306 str.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.