Żelazny Bieg nad Białym

KS2 (2)

Punktualnie o godz. 13, 14 czerwca, w Okunince rozpoczął się po raz drugi organizowany „Żelazny Bieg” – triatlon, który już stał się wizytówką powiatu i Lubelszczyzny. Na starcie zameldowało się 114 zawodników i zawodniczek z całego kraju, choć zgłoszeń było prawie 200. Zwyciężył Maciej Bodnar z Warszawy, wśród kobiet – Hanna Matysiak z Leszna. Głównym organizatorem zawodów był Wiesław Holaczuk – starosta włodawski.

Do „Żelaznego Biegu” przystąpiło 114 zawodników, w tym 15 zawodniczek z całej Polski. „Żelazny Bieg” już stał się imprezą o ogólnopolskiej randze. Zawody rozegrano na Jeziorze Białym i na trasie Okuninka – Orchówek. Triatlon – czyli zmagania sportowców o ekstremalnych możliwościach składał się z trzech części – pływania, jazdy rowerem i biegu długodystansowego. To bardzo popularna dyscyplina na świecie, którą pasjonują się miliony kibiców. Cieszy się ona zatem coraz większą popularnością. Teraz zawitała nad J. Biały.

– Impreza jest elementem promocji województwa lubelskiego, jak również upowszechnia ideę zdrowego trybu życia oraz stanowi żywą lekcję historii o żołnierzach Polskiego Podziemie Niepodległościowego – mówił Wiesław Holaczuk. – „Żelazny Bieg” dedykowany jest bowiem pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po wojnie zmagali się z komunistycznym totalitaryzmem. Nazwa nawiązuje do ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, legendarnego żołnierza walki z komunistycznym systemem w powiecie włodawskim, który zginął w październiku 1951 r. w Zbereżu.

Bieg zorganizowany był w formie triathlonu o charakterze sprint – 750 m pływania, 20 km jazdy rowerem oraz 5 km biegu. Planowana trasa zawodów obejmowała dwie miejscowości Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16. roku życia. Na trasie zgromadziło się sporo widzów, którzy od tej pory nie mieli okazji oglądać zmagań tej dyscypliny sportu.

Głównymi organizatorami „Żelaznego Biegu” było: Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz stowarzyszenie Leniwce.pl

Gościem specjalnym zawodów był mjr Stanisław Pakuła ps. „Krzewina”, ostatni żyjący podkomendny ppor. E. Taraszkiewicza „Żelaznego”. Mjr specjalnie na tę okazję przejechał kilkaset kilometrów, by w ten sposób podziękować zawodnikom za wyjątkową formę upamiętnienia jego dowódcy.

Zawody były bardzo wyczerpujące nawet dla najlepszych – mówili zgodnie uczestnicy, z których część na mecie nie mogła jeszcze długo złapać tchu. Zwycięzca – M. Bodnar – trasę pokonał nieco w ponad godzinę, a najlepsza kobieta – H. Matysiak – przybiegła na metę tylko 2,5 minuty po nim. Ostatni zawodnicy zjawili się na mecie godzinę po zwycięzcy.

„Żelazny Bieg” to już naprawdę profesjonalnie przygotowana i popularna impreza sportowa oraz wizytówka całej Lubelszczyzny. Na pewno tej doskonałej promocji sprzyjał fakt, że uczestnicy triatlonu nie tylko brali udział w zawodach za darmo, ale również otrzymali cenne nagrody. Ciekawostką był fakt, że wśród zawodników był bliski członek rodziny – Jan Taraszkiewicz z Lublina, który zajął 82 miejsce.

Wszyscy podkreślali przy okazji perfekcyjną organizację zawodów oraz jej widowiskowość.

Wyniki:

Mężczyźni:

1. Maciej Bodnar (Wraszawa) – 1,02,23, 2. Łukasz Lis (Lublin) – 1,03,40, 3. Marcin Mazurek (Lublin) – 1,05,48.

Kobiety:

1. Hanna Matysiak (Leszno) – 1.04,55, 2. Karolina Zygo (Lublin) – 1,13,45, 3. Justna Tarnowska (Wiązowna) – 1,16,51.

Najlepszym zawodnikiem powiatu włodawskiego został Mariusz Owięcki z Włodawy – 1,11,55 (11 miejsce w triatlonie).

 

https://www.youtube.com/watch?v=05IXIzhl1Sw

Źródło : Starostwo Powiatowe we Włodawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.